Се преврте рингишпил во БиХ: Има повредени деца, родителите ги извлекувале со голи раце

Макфакс/Кајгана
/ 25.06.2024 / 13:09

Во парк во Добој синоќа околу 20 часот пукнала вртелешка, а во таа прилика биле повредени деца, пишува „Независне“. „Зум ТВ Добој“ јавува дека четири деца се повредени и дека родителите ги однеле на раце во блискиот Здравствен дом.

Екипите на итната помош пристигнале на терен за неколку минути по инцидентот со рингишпилот, но родителите веќе ги однеле децата. „Нова.рс“ јавува дека од итната помош во Добој велат дека ниту едно дете не е во животна опасност.

Покрај родителите, повредените деца од под рингишпилот ги извлекувале и полициските службеници. Тие според написите со раце ја кренале конструкцијата на рингишпилот извлекувајќи ги децата.

Тамошните медиуми јавуваат дека сцените биле потресни додека децата плачелел и ги повикувале своите родители.

Полицијата во Добој соопшти дека го уапсила Б.Ј. а се работи за лицето кое управувало со вртелешката која се преврте во паркот кога беа повредени неколку малолетници.

Од СВ Добој соопштено е дека синоќа е лишено од слобода лицето Б.Ј., поради сомнение дека сторило кривично дело предизвикување јавна опасност.

Б.Ј. ќе биде предаден денеска во надлежност на Окружното јавно обвинителство Добој, заедно со пријава за сторено кривично дело.

Истрагата, која ја води дежурниот обвинител на Окружното јавно обвинителство Добој, ќе продолжи денеска, во присуство на вештаци.

Полицијата соопшти дека две малолетни лица се задржани на лекување во болницата „Свети Апостол Лука“ во Добој, додека едно малолетно лице се здобило со полесни повреди и е пуштено на домашно лекување.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Регион

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Read more

Украинец фотографирал Македонка низ прозорец во Пула

Read more

Србија исплаќа додаток за прво родено дете од 3.250 евра

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе