Оди на аукција

Се продава победничкиот болид на Хамилтон од 2010 година

Ф1
Д.Л.
/ 19.05.2021 / 13:42

На 18. јули е закажана аукција за продажба на болидот кој му припаѓаше на седумкратниот светски првак во Формула 1, Луис Хамилтон, со кој во 2010 година победи на трката за Големата награда на Турција. 

Се проценува дека болидот MP4-25А на McLaren на аукцијата ќе достигне цена помеѓу 5 и 7 милиони долари. 

Овој болид е значително понапреден од неговиот претходник поради F-Duct дизајнот кој овозможува подобра аеродинамика. Во описот се наведува дека болидот уште може да вози на патека.

Не е познато колку вакви болиди денес се наоѓаат во приватна сопственост.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Ф1

Мик Шумахер го возеше Jordan 191 - првиот болид на татко му

Read more

Ред Бул ангажираше адвокат да го испита судирот меѓу Верстапен и Хамилтон

Read more

Болидот на Хамилтон продаден за 4,8 милиони фунти

Read more

Хамилтон: Нема зошто да му се извинувам на Верстапен

Read more
 

Спорт

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе

Дејан Георгиевски награден со 1,8 милиони денари за среброто во Токио

Читај повеќе
  • play_arrow

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипинка наградена со половина милион евра и нова куќа за освоениот златен медал

Читај повеќе

Георгиевски: Одлично е чувството да ја израдуваш македонската јавност

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Читај повеќе