Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Мистериозен руски сателит се распадна на почетокот на јануари, по што се создаде „облак“ од вселенски отпад кој може да орбитира околу Земјата стотици години.

Станува збор за сателитот Космос 2499, кој според американските вселенски сили се распаднал на 3 јануари. Овој настан го затвори случајот за мистериозните операции на споменатиот сателит, а дополнително се зголеми и количеството отпад што орбитира околу нашата планета.

Американските вселенски сили соопштија дека распадот на Космос 2499 произвел најмалку 85 парчиња што може да се следат. Овие парчиња орбитираат на височина од 1.169 километри, што значи дека би можело да потрае повеќе од еден век пред да завршат во атмосферата.

Распадот на сателитот, како и неговата мисија, остануваат мистерија. Сателитот беше лансиран со руската ракета Рокот во мај 2014 година, иако не беше внесен во манифестот за лансирање. Американските сателитски трагачи првично го каталогизираа сателитот како парче ѓубре, но потоа забележаа дека објектот маневрира. За неколку месеци беше прекласифициран и именуван како Космос 2499.

Американската војска продолжи да го следи сателитот и откри дека тој маневрирал на околу 530 метри од горната етапа на Рокот неколку недели по лансирањето. Ова доведе до шпекулации дека Космос 2499 можеби тестира технологија што му овозможува на вселенското летало да фати и деорбитира други сателити.

Набљудувањата од земјата подоцна покажаа дека сателитот е широк помалку од 30 сантиметри и дека направил неколку маневри во текот на следните години. Без оглед на неговата вистинска намена, мистериозниот сателит го надополни проблемот со растечкиот вселенски отпад.

Меѓународната вселенска станица веќе мораше да направи неколку маневри за да избегне руски вселенски отпад од тестот за сателитско оружје спроведен во 2021 година. Американската приватна компанија SpaceX исто така беше критикувана поради бројот на интернет сателити Starlink што ги лансира во орбитата. Астрономите се пожалија дека сателитите им пречат на нивните активности.

Европската вселенска агенција тврди дека има околу 35.600 парчиња вселенски отпад со големина од околу 10 сантиметри кои орбитираат околу Земјата. Овие парчиња се движат со брзина на куршум, а во најлошото сценарио, тие би можеле да предизвикаат каскаден ефект познат како Кеслеров синдром, во кој отпадот би удрил во поголем дел од „вселенска машинерија“, создавајќи уште повеќе остатоци. Ова би создало неодржливо количество вселенски отпад што може негативно да влијае на истражувањето на вселената, како и на астрономијата.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Вести

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Read more

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Read more

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Read more

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе