Сè уште постои ризик астероидот Апофис да ја удри Земјата во 2068 година

И покрај сите претходни пресметки, астероидот Апофис сепак би можел да удри во Земјата во 2068 година, откако неодамна ја промени патеката на движење. Последиците би биле апокалиптични.

Астероидот го доби името по египетскиот бог на хаосот, а овој потенцијален убиец на планети е набљудуван од експертски тим на Хаваи. Апофис дефинитивно ја промени патеката на движење во изминатите 16 години. Можно е за 48 години да наиде на патека која води директно кон Земјата.

„Земајќи го предвид ефектот Јарковски (кој опишува како се следи радијацијата од објектот и како може да се промени неговата патека), можноста за судир во 2068 година сè уште постои. Таа е мала, но сепак постои“, изјави Дејв Толен, истражувач од Институтот за астрономија на Универзитетот Хаваи.

Толен, заедно со Дејвид Фарночи од НАСА, ги претстави загрижувачките откритија, а Апофис моментално претставува трета најголема опасност по Земјата.

Според претходните процени, шансите Апофис да удри на Земјата на 12 април 2068 година изнесуваат 1:150.000, но Толен верува дека ризикот е помал и дека изнесува 1:530.000 според последните откритија.

Астероидот се состои од никел и железо, а неговиот пречник е 300 метри. Се движи со брзина од 21.060 км/ч.

Кога би ја погодил Земјата, би создал сила еднаква на 1.151 мегатони ТНТ, односно 1.501.000 килотони. Само за споредба, силата на експлозијата во Бејрут што се случи на 4 август изнесуваше 2,75 килотони. Бомбите фрлени над Хирошима и Нагасаки создадоа експлозија со сила од 15 и 20 килотони.

реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Наука

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Read more

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Read more

Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Read more

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Read more

Гик

Распишан тендер за научна студија за влијанието на 4G и 5G мрежите врз здравјето и околината

Читај повеќе
  • play_arrow

Мила, добредојде во Monster Hunter World: Iceborne

Читај повеќе
  • play_arrow

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Читај повеќе
  • filter

Poco го претстави новиот смартфон M3 со одлична батерија

Читај повеќе

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Читај повеќе

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Читај повеќе

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Читај повеќе
  • play_arrow

Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Читај повеќе