#СедиДома мини-интервју со Горан Силјановски

Брзо мини-интервју со капитенот на Работнички, Горан Силјановски.

1. Фудбалер идол?
- Искрено, немам идоли, но кога би требало да изберам тоа е Луис Назарио де Лима Роналдо.

2. Најдобар фудбалер против кого имаш играно?
- Би го издвоил Тео Волкот на натпреварот против Англија У21.

3. Најдобар совет од тренер?
- Од сите тренери сум имал да научам по нешто во мојата кариера и со тоа да се надоградувам како фудбалер и како личност.

4. Незаборавен момент во твојата кариера?
- Настапите за репрезентацијата на Македонија и двојната круна со Работнички сезона 2013/14.

5. Прв почеток со фудбал?
- Првиот професионален договор го потпишав на 16 години со тимот на Македонија ЃП.

6. Која е твојата мотивација?
- Најдобра мотивација е кога знаеш дека тимот со кој работиш е како твое второ семејство и сме заедно во добро и во лошо, кога сме на врвот и кога сме на дното.

7. Кој е најоткачен од твојот тим?
- Задолжен за позитивна атмосфера во соблекувалната е Дамјан Шишковски.

8. Најголема казна од клуб/тренер?
- Никогаш до сега немам добиено казна.

9. Најголем лутко од екипата?
- Ретко се случува да се налути некој.

10. Најслатка победа / најгорчлив пораз?
-  Трите освоени куп титули со Ренова и Работнички / поразот од минатата сезона од Шкупи во последното коло со кој изгубивме пласман во Лига Европа.

11. На кој стадион најмногу сакаш да играш со твојот тим?
- Дефинитивно тоа е нашиот Градски стадион „Тоше Проески“.

12. Што би променил во нашата македонска фудбалска лига?
- Нема поубаво за фудбалер да игра пред полни трибини, па би сакал да имаме што поквалитетен фудбал. Исто така, ни треба освежување како што се: прес-конференции пред и по натпреварите, анализи и отворени студија и емисии кои би оделе со тековните кола, сѐ со цел да се врати интересот на публиката за македонското првенство.

Интервјуто е позајмено од footbla.com.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Read more

Фудбал

ДФБ ќе ги истражува пораките со поддршка за протестите во САД

Read more

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Read more

Серија А почнува со Торино - Парма?

Read more

Шпанците се на ред - Севиљано ќе ја отвори обновената Ла Лига

Read more

Спорт

ДФБ ќе ги истражува пораките со поддршка за протестите во САД

Читај повеќе

Федерер и Кербер на турнир на трева во Берлин

Читај повеќе
  • play_arrow

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Читај повеќе

Серија А почнува со Торино - Парма?

Читај повеќе

Шпанците се на ред - Севиљано ќе ја отвори обновената Ла Лига

Читај повеќе
  • filter

Хитлер и сериски убиец на трибините предизвикаа скандал

Читај повеќе

Шкупи и Струга не веруваат во тестовите на СФМ

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА првак истепа момче на улица, се правда дека нема врска со расизам

Читај повеќе

Македонија ЃП: Со глава во ѕид не се оди, ги прекинуваме сите активности

Читај повеќе