Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Иако воспитувањето деца е прекрасно искуство, тоа може да биде и многу напорно.

Среќата на децата е најголем приоритет на многу родители, но поради нивниот брз начин на живот и многубројните обврски, можеби не секогаш можат значително да влијаат на расположението на нивните деца.

Сепак, постојат некои родителски навики кои можат да го поврзат семејството. Едукаторот за родители, психолог за мајки и деца Џејми Блох сподели седум совети за тоа како мајките и татковците можат да станат родители што нивните деца ги сакаат, а во исто време позитивно да влијаат на нивната среќа.

Еве што таа издвои во нова објава на Instagram.

Не сфаќајте ништо лично. Запомнете дека однесувањето на вашите деца го одразува тоа како тие се чувствуваат за себе, а не колку сте добар родител.

Сетете се на времето кога сте биле дете или тинејџер. Обидете се да се сетите како се чувствувавте и што би ви помогнало тогаш.

Поминувајте квалитетно време заедно. Бидете активен учесник во нивните интереси за да ја зајакнете врската.

Најдете креативни начини за комуникација и разговор. Блох истакнува дека омилен начин им е да разговараат во автомобил на пат кон одредена активност или пред спиење.

Дајте им безусловна љубов и поддршка. Ова значи воздржување од осудувачки коментари.

Бидете пример за односот што сакате да го имате со вашите деца. Взаемното почитување значи многу.

Бидете смешни и смејте се. Децата и тинејџерите се подобри кога атмосферата е лесна и забавна. Најдете време за среќни и позитивни спомени и искуства.

„Сите ние се стремиме да бидеме родители што ги сакаат нашите деца, но како можеме да го постигнеме тоа? Постојат одредени видови на родителски практики кои можеме да ги користиме најчесто за да ја зајакнеме врската со нашите деца. Еве неколку навики што можете да ги примените во вашето родителство: безусловна љубов и прифаќање, активно слушање, квалитетно време, почит и насочување, водење со пример, трпение и разбирање“, заклучува Блох.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Живот

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе