Сега е официјално – реклами и на Netflix

И покрај цврстото верување на извршниот директор Рид Хестингс дека Netflix не мора да ги компромитира своите услуги со реклами, стриминг гигантот наводно наскоро ќе лансира поевтино ниво на претплата со реклами.

За првпат слушнавме за претстојниот рекламен пакет пред два месеци, но Netflix тогаш не ги потврди гласините. Меѓутоа, во неодамнешното појавување на фестивалот за рекламирање Cannes Lions, ко-извршниот директор Тед Сарандос ги потврди гласините и рече дека компанијата наскоро ќе воведе подостапен план за претплата, со цел да привлече нови клиенти.

„Оставивме голем дел од клиенти надвор од масата, а тоа се луѓето кои велат - еј, Netflix е прескап за мене и не ми пречат рекламите“, рече Сарандос, цитиран од The Holywood Reporter.

Ако сте загрижени за вестите за воведување реклами, ќе ви биде мило да знаете дека Netflix нема да ги воведе за сите. Прикажувањето реклами ќе биде ограничено на корисниците кои ќе се одлучат за новиот план за претплата. Покрај потврдата за поевтиниот пакет, Сарандос откри и дека Netflix во моментов е во преговори со потенцијални партнери за рекламирање на платформата.

Netflix допрва треба да открие од кога ќе ја воведе поевтината претплата. Претходните извештаи сугерираа дека тоа би можело да се случи до крајот на оваа година, но ќе треба да почекаме и да видиме како ќе се одвиваат работите.

Netflix неодамна објави пад на базата на претплатници, за првпат по десет години. Компанијата изгуби околу 200.000 корисници само во првиот квартал од 2022 година, а новото ниво на претплата е дел од нејзините напори да донесе нови претплатници на платформата.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Филм & ТВ

Џина Лолобриџида ќе се кандидира на парламентарните избори: Италија е во лоша состојба

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Топ 10 хорори кои морале да претрпат цензура

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Васко жабата го полуде интернетот, моментално има над 4 милиони прегледи

Читај повеќе

Џина Лолобриџида ќе се кандидира на парламентарните избори: Италија е во лоша состојба

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 хорори кои морале да претрпат цензура

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 пати кога The Simpsons добија тужби

Читај повеќе
  • play_arrow

Во претстојната епизода конечно ќе се открие како The Simpsons ја предвидуваа иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за третиот дел од полскиот филм полн со секс сцени

Читај повеќе
  • play_arrow

Стивен Сигал, како пион на Путин, снима документарен филм за војната во Украина

Читај повеќе