Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Познатиот психолог Џед Дејмонд по 40 години клинички истражувања дојде до заклучок дека повеќето луѓе всушност не ја наоѓаат вистинската личност за себе. Тоа е така затоа што едноставно не можат да ги издржат петте неизбежни фази на односот, запирајќи на третата, најтешката фаза.

Еве за кои фази станува збор:

1. Заљубеност

Тоа е фаза предизвикана од хормоните за среќа, период на проекции на сите ваши желби и соништа за вашиот партнер. Во овој случај, тој едноставно е совршен човек, без ниту една грешка. Мислите дека ќе ја исполни секоја ваша желба, му верувате на секој кажан збор и сонувате за вечна љубов.

2. Формален почеток на односот

Во оваа фаза љубовта станува посилна, а состаноците се заменети со формален заеднички живот. Се запознавате еден со друг, почнувате да влијаете на сите животни аспекти на партнерот. Тоа е време на заедништво и радост. Во оваа фаза веројатно ги очекувате долгоочекуваните деца, што само ја зацврстува вашата врска. Се чувствувате безбедно и посакувано и верувате дека сигурно сте го пронашле вашиот човек од соништата.

3. Разочарување

Овде се рушат сите ваши соништа, фаза кога се појавува чувството дека емоциите полека и бесповратно се гасат. Партнерот станува невозможно предвидлив, а неговото однесување почнува да ве иритира. Се појавува желба за пауза во односот, па дури и мислата дека тој воопшто не е човекот за вас.

4. Минување на кризата и преминување на повисок степен на љубовта

Третата фаза го носи следното, се бришат сите илузии кои сте ги проектирале за саканиот човек. Пред вас стои не оној за кој сте фантазирале и сте го посакувале покрај себе, туку реален човек. Го прифаќате таков каков што е, ги прифаќате сите негови недостатоци, преминувате во фазата на така наречена возвишена љубов.

5. Сфаќање и здружување со заеднички сили

Со разбирањето на ова што сте го научиле сте ги надминале разликите и сте пронашле длабока врска во односот меѓу вас. Сфаќате дека имате сила заедно да промените нешто во светот. Не само да живеете заедно, туку да живеете заедно поради заедничка цел.

Заедно да работите, да создавате, без разлика што е. И кога ќе почнете да размислувате како целина, ги надминувате сите фази, па со сигурност може да кажете дека тој е човекот на вашиот живот.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Љубов и секс

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Read more

Дали сте подготвени за нова врска? Одговорете на овие четири прашања и дознајте

Read more

Најлошите љубовни комбинации во хороскопот (прв дел)

Read more

Паровите во просек водат љубов помалку од 2 минути, за тоа се „виновни“ мажите

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе