Сексуалните фантазии можат да бидат опасни за врската

Иако фантазиите се добри за сексуалното здравје, сепак можат да бидат опасни за врската, потврди студија во Велика Британија.

Во истражувањето учествувале 3.000 луѓе, а скоро 57% од нив велат дека во текот на сексот со партнерот фантазираат за некој друг. Тоа најчесто го прават по караница, пренесува Daily Mail.

Жените по ова прашање се послободни, па дури 45% од нив редовно фантазираат за друг љубовник додека имаат секс со партнерот. Сексуални фантазии најчесто имаат луѓе на возраст од 35 до 44 години, а централно место имаат љубовници од реалниот живот, а не славни личности.

Најпопуларна фантазија е секс со бившиот, за што мечтаеле 40% од испитаниците. Популарно е и играњето улоги, гледањето порно филмови и секс во тројка. Истражувањето откри дека жените кога се сами си гледаат порно филмови.

Сексуалните фантазии најмногу ги остваруваат во спалната соба, четвртина од нив тоа го прави во бањата, а 15% имале секс на работно место. Околу 9% од паровите имале секс на јавно место.

„Фантазиите се еден вид прилика за бегство од реалност која помага да постигнете оргазам. Жените во нив го остваруваат она од кое што се плашат или им е срам да прашаат. Машките фантазии се подеднакво вообичаени, иако најчесто се сметаат за „валкани“ фантазии. Тие фантазираат за секс со бившата, таа фантазија им помага да ја кренат самодовербата бидејќи знаат дека во тоа веќе добро се снашле“, истакнува психотерапевтката Пем Спар.

Со текот на времето сексот станува рутина, па фантазирањето за некој друг може да биде добро, смета таа.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Љубов и секс

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Секс совети: Како полесно да постигнете оргазам?

Read more

Астро симпатии: Бикот привлекува Јарци, Рибите се магнети за Лавови

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Читај повеќе

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Читај повеќе

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе