Селин Дион низ солзи зборуваше за ретката болест: Ако не можам да одам, ќе ползам

Објавен е трејлерот за документарниот филм I Am: Celine Dion, а во него легендарната пејачка се расплака додека зборуваше за битката со болеста.

Таа изјавиа дека боледува од ретка невролошка болест и дека досега не зборувала за тоа, но дека сега е подготвена.

„Не е тешко да се направи настап. Тешко е да се откаже. Работам напорно секој ден, но морам да признаам дека ова е борба. Многу ми недостигаат луѓето. Ако не можам да трчам, ќе одам. Ако не можам да одам, ќе ползам, но нема да застанам“, рече таа низ солзи.

Пејачката на крајот на 2022 година објави дека боледува од синдром на вкочанет човек, ретко автоимуно нарушување на движењето кое влијае на централниот нервен систем (мозокот и 'рбетниот мозок). Синдромот погодува еден од милион луѓе.

Нејзината сестра Клодет Дион неодамна изјавила дека Селин повеќе нема контрола над своите мускули и дека и покрај работата со врвен тим лекари, не забележала никакво подобрување во своето здравје.

Документарниот филм I Am: Celine Dion го режираше Ајрин Тејлор. Покрај инспиративната приказна за нејзиниот успех во музичката индустрија, на публиката ќе ѝ бидат прикажани и ужасните детали од нејзината борба со синдромот на вкочанет човек.

Документарецот ќе можете да го гледате од 25 јуни на сервисот Prime Video.

Remote video URL
Тагови
реклама

Музика

Шакира: Пике ме влечеше надолу

Read more

3 јули 1971, починал легендарниот Џим Морисон

Read more

Мајкл Џексон остави долг од 500 милиони долари

Read more

Фан ја тужи Мадона поради премногу експлицитен настап: Изложеност на порнографија без предупредување

Read more
 

Сцена

  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Читај повеќе

Доаѓа продолжение на култниот The Devil Wears Prada, но ќе глуми ли и Ен Хатавеј?

Читај повеќе

Зошто генерацијата Z исклучува филм кога се појавува секс сцена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа денес детективот Мозер од Kommissar Rex?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Еден од најскапите филмови во историјата: Бред Пит во улога на Ф1 возач

Читај повеќе

Уште една славна личност вмешана во смртта на Метју Пери

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 актери и актери кои глумеа стрејт ликови, а самите не се

Читај повеќе