ДОБИВКА ВРЕДНА БЛИЗУ ПЕТ МИЛИОНИ ДЕНАРИ

Семејство од Кичево изгреба стан на инстант лозот „Доме, сладок доме“   

Наташа и Валентино Тренeски од Кичево, својата среќа ја најдоа на продажното место Детелинка, каде на инстант лоз „Доме, сладок доме“, добија стан  во Скопје со големина од 59 квадрати со гаража.

Младото семејство од Кичево брои вкупно четири члена: Наташа, Валентино, 3-годишната Меланија и 4-месечното бебе Даријан. Иако не се големи трагачи по среќата, преку игрите на среќа, при прошетките, на  минување покрај продажното место Детелинка, не пропуштаат а да не купат барем по еден инстант лоз. На една од семејните пролетни прошетки, со Даријан во количка, купиле еден лоз „Доме, сладок доме“, го ставиле во количката, со намера да го изгребат дома, но го заборавиле.

Така Дарјан неколку дена им го чувал лозот, на којшто кога виделе дека има добивка од 100 денари се договориле Валентино да појде и да го замени. Заменетиот лоз Валентино го изгребал на продажното место.  Откривањето на добитниот број токму во полето на станот од 59 метри квадрати. толку го изненадило што му требало време да поверува и покрај тоа што на продажното место му потврдиле дека лозот е добитен. Потоа, среќен се јавил на сопругата, а таа насмеано мислејќи дека е шега, го прекинала разговорот.

По период на подготовка на комплетната документација, станот е веќе на име на добитниците. Би потсетиле дека сите добивки - станови, се со пресметани и платени давачки. Добитниците без никакви обврски го добиваат документите и клучевите, а потоа останува само да се вселат.

Наташа и Валентино со двете дечиња дојдоа во Скопје, го видоа својот стан и при прошетката низ него ни ја раскажаа среќната приказна и не ја криеја својата возбуда. Наташа конечно сфати дека Валентино не се шегувал со неа, иако тие, како на шега, освоија стан во Скопје за само 100 денари. Нека им се со среќа.

Ова е втор од 5-те среќни станови, во среќната зграда на улица Методија Шаторов Шарло, во Скопје, во населбата Аеродром. Добивката е втора по големина на инстант лозот „Доме, сладок доме“ со вкупна вредност од 5 237.031 денар колку што изнесува станот од 59 квадрати и гаражата од 21 квадрат, со сите платени давачки.

            Стан за само 100 денари – да, и тоа е можно со Државна лотарија.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Промо

Трето семејство влегува во свој нов дом, добиен на инстант лоз на Државна лотарија

Read more

Пробајте го Président Salakis Traditional во новото пакување

Read more

Инсталирани првите најмоќни Turbo DC полначи за електрични возила во државата

Read more

Лансиран нов пан-индустриски проект за еко-рејтинг на мобилни телефони

Read more
 

Ново

  • filter

Поглед во тјунираниот Porsche Taycan

Читај повеќе

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе

Горивата поскапуваат од полноќ

Читај повеќе
  • filter

20 фотографии кои ја одбележаа неделата

Читај повеќе

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Читај повеќе

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Читај повеќе
  • filter

Новиот и подобрен Lexus NX

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што нуди новиот NX, првиот Lexus со plug-in хибриден погон?

Читај повеќе