ФОРМУЛА 1 2022

Сензација на Латифи на дождливиот Хунгароринг

Ф1
Ф.З.
/ 30.07.2022 / 14:55

На третиот тренинг пред квалификациите и трката за Големата награда на Унгарија, најбрз беше Николас Латифи, возачот на Вилијамс.

Втор беше Шарл Леклер од Ферари, додека трет беше Александер Албон во болид на Вилијамс.

Целиот тренинг беше проследен со дожд, а Вилијамс постигна одлични резултати во последниот круг на гуми за променливи временски услови.

Резултатот е сензационален, дури и Шарл Леклер во комуникација со својот технички инженер прашал со какви гуми возеле возачите на Вилијамс.

Себастијан Фетел, кој се збогува на крајот од оваа сезона, не го заврши тренингот, заврши на ѕидот во осмиот свиок, а засега не се знае дали болидот претрпел сериозни оштетувања.

URL

Првите 10 ги комплетираа Макс Верстапен, Џорџ Расел, Фернандо Алонсо, Карлос Саинс, Ландо Норис, Себастијан Фетел и Кевин Магнусен.

Квалификациите се на програмата од 16:00 часот, а неделната трка е од 15:00 часот.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Ф1

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Пет Формула 1 рекорди кои Макс Верстапен може да ги сруши сезонава

Read more

Ф1: Следната сезона рекордни 24 трки во календарот

Read more

Хамилтон: Ред Бул се речиси непобедливи, на Мерцедес му треба среќа за да победи

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе