Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Иако првичната прогноза беше дека ќе биде фит за натпреварот од последното коло, сепак Милан доби лоши вести за својот ветеран.

Сезоната во Серија А за Златан Ибрахимовиќ е завршена. Иако тренерот Стефано Пиоли најави дека Ибра ќе ги пропушти наредните два натпревара со Торино вечер и в недела со Каљари, сепак нема да игра ниту на оној од последното коло кој може да биде и клучен за конечниот пласман бидејќи Милан игра со директниот конкурент за место во Лигата на пампионите, Аталанта.

Новите проценки на повредата на Ибра велат дека тој ќе мора да мирува четири недели, што значи дека дефинитивно за него сезоната во Серија А е завршена.

Сега на маки ќе биде и шведскиот селектор Јане Андерсон кој до последен момент нема да знае дали Ибра ќе може да игра. Доколку прогнозите се точни, Ибра со четири недели мирување би се вратил на време за ЕУРО, но потоа би требал да работи на неговата форма, што секако ги компликува работите.

Шведска на ЕУРО е во групата Е заедно со Шпанија, Словачка и Полска. Првиот натпревар е против Шпанија на 14 јуни. Ибра ќе ги пропушти и двете пријателски пред првенството кои Шведска ќе ги игра на домашен терен со Финска и Ерменија.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Фудбал

Двајца англиски репрезентативци во изолација - ја пропуштаат Чешка, а можеби и осминафиналето

Read more

Рамос доби понуди од ПСЖ, Јунајтед и Сити

Read more

Хицлшпергер до ЕУРО: Помислете на оние кои се дискриминирани поради сексуалноста

Read more

УЕФА ги одби Германците: Алијанц Арена нема да блесне во боите на виножитото

Read more
 

Спорт

Двајца англиски репрезентативци во изолација - ја пропуштаат Чешка, а можеби и осминафиналето

Читај повеќе

Како Новак Ѓоковиќ се подготвува за Вимблдон?

Читај повеќе

Рамос доби понуди од ПСЖ, Јунајтед и Сити

Читај повеќе

Хицлшпергер до ЕУРО: Помислете на оние кои се дискриминирани поради сексуалноста

Читај повеќе

УЕФА ги одби Германците: Алијанц Арена нема да блесне во боите на виножитото

Читај повеќе

Пандев: Планот ми е да одморам, немам некоја желба да бидам тренер

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Читај повеќе
  • play_arrow

Момент за историја: Шпалир од соиграчите, овации од трибините за Пандев

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси го повтори рекордот на Маскерано за Аргентина

Читај повеќе