Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Google се соочува со тужба во САД по обвинение за нелегално нарушување на приватноста на корисниците, по тврдењата дека компанијата следела што пребаруваат луѓето онлајн иако ја имале вклучено опцијата private mode.

Оштетените во групната тужба бараат најмалку 5 милијарди долари од Google и матичната компанија Alphabet.

Многу интернет корисници претпоставуваат дека нивната историја на пребарување не е следена бидејќи ја користат опцијата private mode, но од Google велат дека не е баш така.

Од Google негираат дека ова е нелегално и тврдат дека корисниците се извстени за податоците што се прибираат и кога се користи оваа опција.

Тужбата опфаќа „милиони“ корисници на Google кои од 1 јуни 2016 година пребарувале на интернет со вклучена опција private mode, велат од адвокатската компанија Boies Schiller Flexner што ја поднесе тужбата вчера пред федералниот суд во Сан Хозе, Калифорнија.

Опцијата incognito mode во прелистувачот Google Chrome им нуди на корисниците избор да пребаруваат на интернет без да биде зачувана нивната историја на пребарување на прелистувачот или на уредот што го користат. Но, веб-страниците што ги посетуваат може да користат алатки како Google Analytics за да го следат користењето.

Во тужбата стои дека Google „не може да продолжи со скришно и неодобрено собирање податоци од речиси секој Американец кој има компјутер или телефон“.

Жестоко негирајќи ги тврдењата, портпаролот на Google, Хозе Кастањеда, изјави: „Како што јасно нагласуваме секојпат кога ќе отворите нов incognito tab, веб-страниците можат да собираат информации од вашето пребарување“.

Од Google велат дека прибирањето на историјата на пребарување, дури и кога имате вклучено private mode, им помага на сопствениците на веб-страниците „подобро да ги проценат перформансите на нивната содржина, производи, маркетинг и повеќе“.

Иако опцијата private mode е достапна на Google веќе некое време, од Boies Schiller Flexner велат дека неодамна решиле да застапуваат тројца тужители со место на живеење во САД.

„Луѓето стануваат сѐ посвесни и позагрижени дека нивните лични комуникации се пресретнувани, прибирани, снимани или експлоатирани за профит на технолошките компании од кои веќе зависат“, стои во тужбата.

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Интернет

Апликации кои ја поттикнуваат креативноста на децата

Read more

Facebook избриша околу 900 профили поврзани со ултрадесничарски групи

Read more

Хакери на ЦИА развивале хакерски алатки, но ја запоставиле безбедноста на своите системи

Read more

Instagram го потиснува Twitter, сѐ повеќе станува извор на информации

Read more

Гик

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Samsung го претстави новиот Galaxy A31

Читај повеќе

Huawei и ZTE официјално прогласени за закана по националната безбедност на САД

Читај повеќе

Мисија на Марс: Повторно одложено лансирањето на Perseverance

Читај повеќе

Апликации кои ја поттикнуваат креативноста на децата

Читај повеќе