Серијата Samsung Galaxy S23 прва го добие новото стакло Gorilla Glass Victus 2

Samsung прв ги претстави мобилните телефони со Gorilla Glass Victus стакло, неговата серија Galaxy S22 беше првата што го имплементира подобреното Victus+ стакло, а сега историјата се повторува.

Претстојната серија Galaxy S23 на Samsung ќе биде првата што ќе има Gorilla Glass Victus 2.

Новата верзија на гореспоменатото стакло е дизајнирана да „преживее“ падови на цврсти површини, вклучувајќи многу груби површини како бетон, од висина од еден метар односно од висина на колковите. Исто така, уредите заштитени со ова стакло треба да „преживеат“ пад на асфалт од висина до два метра.

Стаклото Gorilla Glass Victus 2 содржи во просек 22 проценти рециклиран материјал, поради што ја доби ознаката Environmental Claim Validation.

URL

Стаклото Victus 2 ќе ги заштити предната и задната страна на телефонот, исто како стаклото Victus+ и серијата S22.

„Посветени сме на интегрирање на одржливоста во текот на целиот животен циклус на производот, работејќи со партнери со истомисленици како Corning за да ги подобриме перформансите додека го намалуваме влијанието врз животната средина. Нашиот паметен телефон Galaxy од следната генерација ќе биде првиот што ќе користи Corning Gorilla Glass Victus 2, нудејќи подобра издржливост и подобрена одржливост“, рече Стефани Чои, извршен потпретседател и главен маркетинг директор во Samsung.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Мобилни

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Read more

Колку би можело да чини iPhone 15?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Читај повеќе

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Читај повеќе

Колку би можело да чини iPhone 15?

Читај повеќе

Instagram смета дека нема доволно реклами, ќе ги праќа во нотификации

Читај повеќе
  • play_arrow

Неочекувано светлосно шоу на небото над Калифорнија

Читај повеќе

Повеќе од 1.000 артефакти во музејот Метрополитен поврзани со шверцери и крадци

Читај повеќе

Со години беше мит и легенда: Мачколисицата потврдена за посебен вид

Читај повеќе

Се гаси уште еден пиратски сајт за симнување

Читај повеќе

Дали животот на Земјата има вонземско потекло?

Читај повеќе