Северна Кореја со критика за Squid Game: Пекол во кој луѓето без пари се како шаховски фигури за богатите

Јужнокорејскиот трилер за опстанок воведе смртоносен пресврт во типичните детски игри како што се „Црвено светло, зелено светло“ и џамлии, во трката за освојување голема парична награда.

„Squid Game“ ги збуни гледачите откако беше објавена минатиот месец. Популарната јужнокорејска ТВ-серија што се стримува на Netflix, беше критикувана од севернокорејска веб-страница.

Серијата неодамна беше критикувана од „пропаганден“ медиум од Северна Кореја за прикажување „пеколен ужас во кој најважни се парите“, објави новинската агенција Sputnik повикувајќи се на извештаите на TMZ. Според веб-страницата Arirang Meari, привлечноста на серијата потекнува од фактот дека „ја открива реалноста на јужнокорејското капиталистичко општество“ и дека култура што се карактеризира со „корупција и неморални измамници“.

Веб-страницата, исто така, наводно тврди дека некои неименувани јужнокорејски критичари велат дека „Squid Game“ прикажува нееднакво општество во кое луѓето без пари се третираат како шаховски фигури за богатите.

„Серијата цели на тоа да ги освести луѓето за трагичната вистина за варварската култура во Јужна Кореја, во која луѓето се принудени на интензивна конкуренција и збришување на нивната човечност“, се наведува на веб-страницата.

Медиумот претходно ги етикетираше К-поп ѕвездите како „робови“ кои водат „патетичен живот“ во Јужна Кореја, објави TMZ.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Read more

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Read more

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Read more

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Читај повеќе
  • play_arrow

Billboard ја прогласи најдобрата песна на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата корејска серија „Hellbound“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ридли Скот ги обвини младите и технологијата за неуспехот на „The Last Duel“

Читај повеќе

Кијану Ривс: Изгледа уште сум во брак со Винона Рајдер

Читај повеќе