ЛА ЛИГА 2019/20

Севиљано за Севиља, Ла Лига се разбуди

Со дербито на градот Севиља конечно продолжи сезоната во најдобрата шпанска лига.

По три месеци принуден прекин поради пандемијата со коронавирусот, доцна синоќа се реактивираше популарната Ла Лига. Честа да го најават продолжувањето на сезоната ја имаа лутите градски ривали Севиља и Бетис во градското дерби број 131 кое нажалост се играше на празниот „Рамон Санчес Писхуан“.

Откако првите 45 минути минаа во изедначен натпревар, Севиља до победата дојде во вториот дел. Прво Марк Бартра при еден воздушен дуел во казнениот простот го јавна Лук де Јонг по што Антонио Матеу Лаос покажа на белата точка. Лукас Окампос беше сигурен реализатор праќајќи го Хоел Роблес на спротивната страна.

Само шест минути подоцна беше запечатена судбината на Бетис. Окампос овој пат со пета му асистираше на Фернанду кој го дуплираше водството.

Со оваа победа Севиља се зацврсти на третото место, додека Бетис е 12-ти, но по одигрувањето на сите натпревари може да падне на 14. место.

Статистиката на Севиљано вели дека за Севиља ова е 62 победа во сите натпреварувања. Бетис има 38, додека 31 натпревар завршл нерешено.

Вечерва на програмата на Ла Лига се два натпревара: Гранада - Хетафе од 19:30 и Валенсија - Леванте од 22:00. Во дербито Валенсијано ќе настапи и нашиот Енис Барди во дресот на гостите.

реклама

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Каде е Барон Трамп?

Read more

Спорт

Црвено-жолтото славје во Тбилиси

Read more

Тренингот на фудбалерите низ објектив

Read more

Најнеобичните места за играње фудбал

Read more

Македонија - Грузија низ објектив

Read more
 

Фото

  • filter

23 јануари 1849, Елизабет станала првата жена со медицинска диплома

Читај повеќе
  • filter

Јапонски уметник прави спектакуларни фигури од снег

Читај повеќе
  • filter

Instagram убавица: Мануела Ферера

Читај повеќе
  • filter

21 јануари 1793, гилотиниран последниот француски крал

Читај повеќе
  • filter

Ерупцијата на индонезиските вулкани низ фотографии

Читај повеќе
  • filter

18 јануари 1778, Капетан Кук ги открил Хаваите

Читај повеќе
  • filter

20 фотографии кои ја одбележаа неделата

Читај повеќе
  • filter

15 јануари 2001, лансирана била онлајн енциклопедијата Wikipedia

Читај повеќе
  • filter

Илустрации што ќе ве подзамислат: Што не е во ред со денешното општество?

Читај повеќе