Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Практично, тоа значи дека Западот ја спушти топката во конфликтот со Русија, исто како што направи официјална Москва неколку часа претходно.

Столтенберг призна дека во Алијансата има несогласувања за прашањето како да ѝ се помогне на Украина, која вознемири половина свет поради акумулацијата на руски војници на нејзината граница.

„Не знаеме точно какви се намерите на Русија кон Украина за да донесе избрзани одлуки за такво прашање“, рече Столтенберг, додавајќи дека секој следен потег и одлука на НАТО ќе зависи од развојот на настаните.

„Нема гаранции за намерите на Русија и можеби не донеле конечна одлука. Значи, од перспектива на НАТО, ние сме подготвени да се вклучиме во дипломатски напори, но исто така сме подготвени да ѝ одговориме на Русија доколку има војска конфронтација во Украина, ние сме за двете опции“, рече Столтенберг.

Тој исто така изјави дека Русија распоредува илјадници војници во состојба на борбена готовност, како и авиони и системи S-400 во Белорусија, пренесе Reuters. Столтенберг преку интернет ѝ се обрати на јавноста од Брисел на состанок на аналитички центар од Вашингтон.

Тој, исто така, рече дека НАТО никогаш нема јавно да објави што би било поттик за активирање на Силите за брза реакција на Алијансата.

Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Свет

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Read more

Историски момент: Прв лет со женски екипаж во Саудиска Арабија

Read more

Русија забрани влез за 963 Американци, меѓу кои и Бајден

Read more
 

Вести

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Читај повеќе

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Читај повеќе

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Читај повеќе

Уапсени 12 лица и најдена дрога при контрола на угостителски објекти во Скопје

Читај повеќе

Волстрит паѓа седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

Читај повеќе

Историски момент: Прв лет со женски екипаж во Саудиска Арабија

Читај повеќе

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Читај повеќе

Десет повредени во пожарот во хотелот „Буши“

Читај повеќе

Шестгодишно дете се удави во реката Пена во Тетово

Читај повеќе