Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Пензиите ќе се исплаќаат редовно, а во јануари пензионерите ќе го добијат и законското усогласување, односно минималната пензија ќе биде зголемена за 13 денари, а просечната за 185 денари, најави вечерва министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

На гостувањето во емисијата „24 Анализа“ на телевизија 24, Шахпаска рече дека и понатаму ќе се исплаќаат пензиите при крајот на месецот со цел да се заштитат пензионерите поради пандемијата.

– Со пензијата за јануари, која ќе биде исплатена на крајот на јануари, ќе го добијат усогласувањето по закон и тоа ќе значи зголемување на минималната пензија за 134 денари месечно и зголемување на просечната пензија за 185 денари месечно, појасни Шахпаска.

Рече дека не се планира пензиите да се зголемуваат линеарно како што тоа беше пракса за време на претходната власт.

Во однос на законското решение за недела да биде неработен ден, рече дека не се откажуваат од оваа идеја, но оти имплементацијата нема да започне додека трае пандемијата. Новата драфт верзија на законот предвидува овој ден да биде неработен со исклучок на одредени дејности кои поради типот на работата не можат да го прекинат работниот процес. Овие дејности ќе бидат таксативно наброени во законот.

– Во услови на пандемија во ниту еден момент не сакаме да почне имплементацијата на ова решение. И првичната драфт веризија на законот е дека неговата примена ќе биде по завршување на пандемијата, рече Шахпаска.

За законското решение за пензионирање со 64 години старост и 15 години стаж кое е заглавено во Собранието, министерката Шахпаска рече дека владејачкото мнозинство прави напори да се одблокира работата.

– Имам сознанија дека колегите од владејачкото мнозинство правале напори да се одблокира ова законско решение, меѓутоа претседателот на комисијата е од опозицијата така што динамиката на одржување на седниците и ставањето на точките на дневен ред е во рацете на опозицијата, истакна Шахпаска.

За законот за откуп на стаж, министерката рече дека тој е дел од владината програма, но оти нема рок кога ќе биде донесен.

– Законот за откуп на стаж е дел од владината програма, но во неа не е ставен рок кога треба да биде донесено тоа законско решение. Во моментот во Министерството се работи на два системски закони и тоа Законот за работни односи и Законот за заштита при работа, рече Шахпаска, која очекува овие два закона да бидат донесени годинава.

Од Сојузот на синдикати на Македонија апелираа до партиите да не ги кочат законите кои се важни за работниците и побараа да присуствуваат на собраниските комисии на кои се расправа за овие закони. Забелешки имаат и за начинот на кој се креираат законските решенија.

-Иако беше јасно и јавно кажано дека најголем дел од предлозите на ССМ се прифатени, ситуацијата не е таква. Ние доставивме предлози за старосна пензија по работен стаж. Тука го опфативме сегментот на враќање на старото законско решение одење во пензија со 64 години. Но, нашиот предлог за овозможување на докуп на стажот, иако беше прифатен од Владата, сега слушаме дека ќе се одолговлечи, истакна Слободан Трендафилов од ССМ во онлајн вклучувањето во емисијата.

Ставот на ССМ е веднаш да биде донесена одлуката за недела да биде неработен ден, а на оние што ќе работат, да им бидат платени најмалку дополнителни 50 проценти за работа во недела. 

реклама
Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Read more
НАСА детектира силна експлозија на метеори

НАСА детектира силна експлозија на метеори

Read more
Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Read more
Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Read more

Македонија

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Read more

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Read more

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Read more

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе