НБА 2020/21

Шампионот Лејкерс испадна уште во првата фаза од плеј-офот

НБА ќе добие нов шампион сезонава откако ноќеска актуелниот шампион Лос Анџелес Лејкерс испадна уште во првата фаза од плеј-оф разигрувањето и тоа од Феникс Санс.

Во шестиот натпревар од серијата подобар од 7, кој се одигра во „Стејплс Сентр“ арената во Лос Анџелес, гостите од Феникс славеа победа од 100:113 и со 4-2 во партии ја завршија серијата пободар од 7.

До победата, и воедно пласманот во четвртфиналето, Феникс беше предводен од феноменалниот Девин Букер кој уфрли дури 47 поени, а додаде и 11 скокови.

Во домашниот табор Леброн Џејмс постигна 29 поени со 9 скокови и 7 асистенции, а но за прв пат во својата кариера испадна во првата фаза од плеј-офот.

Во четвртфиналето, или полуфинале на Западот, Феникс ќе игра против Денвер Нагетс кој исто така ноќеска го завери својот пласман откако со 115:126 славеше кај Портланд Треил Блејзерс и победи со 4-2 во партии.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Кошарка

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Read more

О'Нил контра НБА супер тимовите: Јас одбрав да не играм со Данкан и Хаким

Read more

Јокиќ е подготвен за ММА

Read more

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Read more
 

Спорт

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Читај повеќе

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Читај повеќе

Младиот фудбалер на Ливерпул вчудовиден од изгледот во играта FIFA 22

Читај повеќе

Радукану го отпушти тренерот кој ја доведе до победа на УС Опен

Читај повеќе

Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Читај повеќе

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе