Шампионот Вардар го смени официјалното име

Вардар пред неколку месеци беше во исклучително тешка финансиска ситуација и клубот беше на чекор пред згаснување, а главната причина беше заминувањето на рускиот тајкун Сергеј Самсоненко кој се повлече од челната позиција.

Компанијата „Ватростална“ официјално стана сопственик на македонскиот гигант и актуелниот ракометен првак на Европа го смени официјалното име и сега клубот се вика Вардар 1961.

Како што информира faktor.mk, паричниот влог и основната главнина е 25.000 евра, а Михајло Михајловски и официјално е регистриран за генерален менаџер на „црвено-црните“.

Бизнисменот претходно најави дека ќе донесе во клубот партнери-помагатели, па така претседател на Одборот на директори е Бојан Јанев, додека неизвршен член на истиот е Благоја Лазаревски, двајцата членови на УО на Државна Лотарија на Македонија.

Со оглед на тоа дека во наредниот период клубот планира да донесе нови големи засилувања и да се обиде да го задржи статусот на еден од најдобрите европски ракометни клубови, овие промени ги радуваат навивачите на новоименуваниот Вардар 1961.

Новиот претседател на клубот заедно со неговите соработници мора прво до крајот на годините да ги подмири сите долгови, а тоа пред сѐ се однесува на играчите на кои клубот им должи пари.

Вардар 1961 како нов клуб се води како основан на 29 мај, 2020.

Тагови
реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Ракомет

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Read more

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Read more

Среќен роденден, Тимур Дибиров!

Read more

Извлечени групите за новата сезона во ракометната Суперлига

Read more

Спорт

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Читај повеќе

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Читај повеќе

Пелистер му подаде рака на Силекс давајќи му два дена одмор пред ЛШ

Читај повеќе

Мата: Преморени сме, но важно поминавме

Читај повеќе

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Читај повеќе

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Читај повеќе

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Читај повеќе