ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Шчесни откри што се обложил со Меси пред пеналот

Фудбалерите на Аргентина ја совладаа селекцијата на Полска со резултат 2:0 и се пласираа во осминафиналето на Светското првенство.

Покрај целосната доминација на „гаучосите“, натпреварот го одбележа и пеналот што Војчех Шчесни го одбрани против Лионел Меси, а одличниот голман на Јувентус по мечот призна дека претходно му понудил на Лео облог досега невиден на фудбалските терени.

Аргентинците беа многу подобар ривал, а во 39. минута беше досуден многу дискутабилен пенал, за многумина непостоечки пенал, откако Шчесни го удри Меси во шеснаесетникот на Полска.

Спорниот момент е што голманот на Јувентус го фаулираше Меси откако Аргентинецот веќе имаше контакт со топката.

Оваа ситуација преку ВАР ја провери холандскиот судија Дени Макели, кој на крајот донесе одлука да покаже на белата точка.

Сепак, Шчесни мајсторски го одбрани пеналот на Меси, кој упати силен удар.

Полскиот голман во својата изјава по натпреварот откри дека бил толку уверен дека нема да биде досуден пенал што се обложил 100 евра со Меси додека ВАР ја разгледувал ситуацијата на стадионот 974.

„Не мислев дека ќе има пенал. Зборував со Меси пред пеналот и му реков дека можам да се обложам 100 евра дека судијата нема да го досуди. Така го загубив облогот против Меси. Знам дали тоа е дозволено на Светското првенство и веројатно ќе бидам казнет, ​​но во моментов не ми е гајле“, рече Шчесни со шеговит тон.

URL

И покрај поразот и слабата игра, Полска напредуваше поради подобра гол разлика од Мексико.

Аргентина во осминафиналето ќе игра против Австралија и овој натпревар е закажан за в недела. Ден претходно во осминафиналето својата пресметка ќе ја имаат Полска и Франција.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Фудбал

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Read more

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Read more

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Read more

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Читај повеќе

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Читај повеќе

Повеќе спортисти загинаа во земјотресот, фудбалерот Атсу сè уште заробен под урнатините

Читај повеќе

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Читај повеќе

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше отворањето на ЗОИ во Сараево во 1984?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн одржа говор за плачење откако го сруши рекордот на Карим

Читај повеќе
  • filter

Приказна за поетот Д'Анунцио и создавањето на познатото Скудето

Читај повеќе