Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Постојат голем број растенија кои не бараат многу одржување, не бараат директна светлина и постојано наводнување, што ги прави совршен избор за оние кои немаат искуство во одгледувањето растенија. Некои од нив веќе се широко распространети, како што се филодендроните, а подолу има уште пет видови кои нема лесно да ви овенат.

Способноста да се биде сведок на честиот раст на растенијата е клучно за секој почетник. Со други зборови, почетниците сакаат да видат дека напорот брзо се исплатува. Затоа, треба да се одлучите за растенија кои се релативно издржливи и можат да се прилагодат на различни средини и видови на вода.

Собите растенија што се лесни за одржување треба да издржат различни услови на осветлување, но секогаш е идеално да се анализира светлината во просторот пред да започнете со нивна набавка.

Познавањето на видот на светлина во просторот каде што сте поставиле растенија е од најголема важност за одржувањето на собната градина. Директната светлина е идеална за кактуси, растенија со погусти лисја и повеќето сукуленти. Директната светлина може да биде остра за некои растенија и може да доведе до промена на бојата.

Силната индиректна светлина е погодна за повеќето домашни растенија. Ако погледнете низ прозорецот и го гледате само небото, не и сонцето, тоа значи дека добивате само силна индиректна светлина.

Кога станува збор за наводнување, кога стекнувате искуство во одгледување растенија, ќе знаете како да ги препознаете знаците на жед. Меѓутоа, во меѓувреме, ќе треба да ги извалкате рацете за да го проверите нивото на влага, односно да го турнете прстот во земјата.

Собни растенија кои експертите ги препорачуваат како најлесни за одржување и кои нема да венеат доколку заборавите редовно да ги наводнувате, се следниве:

Филодендрон

Филoдендронот сака средна индиректна светлина, но може да толерира услови со слаба осветленост и сака почвата целосно да се исуши помеѓу наводнувања, што го прави совршен избор за почетници и простори кои немаат директен пристап до сонце.

Мини Монстера

Ова растение е едно од најбрзорастечките - тие се епифити, што значи дека сакаат да се качуваат и да растат една лоза, произведувајќи помали лисја со расцепи. Ако му дадете на ова растение нешто за искачување во комбинација со силна индиректна светлина, тоа ќе биде задоволено и постојано ќе поттикнува нов раст.

Црвена Аглаонема

Аглаонемите се одлични собни растенија за кои е лесно да се грижите и даваат боја без дополнително одржување. Толерираат слаба светлина, но исто така ја ценат средно силната светлина, а препорачливо е да се почека почвата целосно да се исуши помеѓу наводнувањата. Нивните лисја ќе се наведнат кога навистина се жедни, па кога ќе ги напоите обилно, тие ќе оживеат. Покрај тоа, кога условите навистина им одговараат, можат и да процветаат.

Замија или ЗЗ растение

Растенијата ЗЗ се уникатни парчиња со дебели восочни лисја. Кога ќе им дадете повеќе светлина брзо произведуваат нови лисја, но исто така можат да толерираат услови на слаба осветленост, иако тие ќе растат побавно при такви услови. Растенијата ЗЗ се отпорни и сакаат почвата целосно да се исуши помеѓу наводнување.

Сатенски потос или сребрена лоза

Сатенскиот потос, кој доаѓа во две различни каскадни сорти, има сребрени дамки на лисјата, што ги издвојува од традиционалните потоси, а по нив и се именувани. Напредуваат на силна или умерено индиректна сончева светлина, а кога лисјата почнуваат да се виткаат, тоа е знак дека им треба вода.

Рајска птица

Рајската птица е уште еден идеален избор за почетници, бидејќи ќе ви прости и не толку често наводнување, сѐ додека добиваат многу светлина. Нивните масивни лисја и висина ги прават одлични растенија за високи тавани и пространи простории.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Живот

Хороскопските знаци зад волан: Бикот вози по свое, Лавот за чудо е дисциплиниран

Read more

Декорации за сечиј вкус: 3 прекрасни растенија што се садат во октомври

Read more

Фигурина на слон во домот и други извори на среќа

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе