СМЕНЕТЕ ЈА РУТИНАТА

Шест навики што ви прават саботажа на тренингот

А.С.
/ 21.05.2022 / 12:47

Навиките пред тренинг може да доведат до неверојатни резултати, па од вас зависи каков ефект ќе имаат вашите напори.

Со вистинската рутина, вашето тело ќе може да функционира на повисоко ниво, приближувајќи се кон целта што ја посакувате.

Ова се шест навики со кои сами си правите саботажа на тренингот:

Вежбате на празен стомак

Теоријата вели дека вашето тело ќе се храни со масти и јаглехидрати како енергија, што може да помогне при поефикасно слабеење.

Меѓутоа, ако не сте јаделе ништо неколку часа пред да вежбате, вашето тело може да започне да ги користи протеините како гориво. Ова значи дека ќе имате помалку протеини за да ги опоравите и градите мускулите. Исто така, ако се фокусирате на користењето маснотии како главен извор на енергија, тоа не значи дека вашето тело ќе согорува повеќе калории.

Пиете премногу вода пред тренинг

Важно е да бидете добро хидрирани пред тренинг, но избегнувајте да пиете премногу вода, бидејќи ако го направите тоа, крвта ќе се обиде да го балансира нивото на сол. Може да почувствувате симптоми како вртоглавица, болка, па дури и повраќање. Најдобро е да пиете вода 1 до 2 часа пред тренинг.

Дремка

Не треба да спиете подолго од 30 минути пред тренинг, ова ќе биде доволно за да го зголемите фокусот и енергијата. Сепак, подолгиот сон може да има сосема спротивен ефект. Може да се чувствувате полетаргично отколку претходно.

Се трупате со облека

Дури и ако вежбате на најстудениот ден во годината, не треба да се облекувате премногу слоевито. Може да се прегреете и многу ќе се потите.

Спротивно на тоа, во топлите денови, изберете ткаенини што ќе ѝ овозможат на вашата кожа да дише. Изберете облека што ќе биде пријатна и прозрачна и ќе ви овозможи слободно движење.

Вежбате неодморени

Деновите за одмор се важни за опоравување на телото. Ова е важен дел од вашиот распоред за вежби, без оглед на вашиот избор на спорт или ниво на фитнес. Ако ги прескокнете деновите за одмор, тоа може да предизвика прегорување и преголем напор.

Паузата од тренинг ќе им даде на вашите мускули можност да се опорават. Ќе спиете подобро, ризикот од повреди ќе се намали, а нивото на перформанси ќе се зголеми.

Пиете кафе пред тренинг

Кофеинот пред тренинг може да ви обезбеди енергија за да ви помогне повеќе да вежбате, па дури и да ја зајакне мотивацијата и фокусот, но не за долго. Ако внесете кофеин пред тренинг, може да почувствувате и немир, несоница, забрзано чукање на срцето, вознемиреност и висок крвен притисок.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Фит

Нов трик за слабеење: Путер во утринското кафе

Read more

Тренинг за почетници: 15 минути вежби за целото тело

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Спремни за новиот ден: 20 минути забрзан пилатес за активирање на сите мускули

Read more
 

Магазин

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе

За блескави подови, во водата за чистење додајте кујнска сол

Читај повеќе

Како сами да го исчистите домашниот клима уред?

Читај повеќе

Храна што помага да го подобрите помнењето

Читај повеќе

Секс на плажа: Што треба да знаете за да одбегнете катастрофа?

Читај повеќе