Шест овошја кои го намалуваат шеќерот во крвта

Овошјето е многу лошо оценето кога станува збор за контрола на шеќерот во крвта. Секако, овошките се природен извор на шеќер, но оваа храна исто така содржи влакна и минерали кои помагаат во одржување на здраво ниво на гликоза во крвта.

Јадењето овошје не е исто како и јадењето слатка храна кога станува збор за контрола на шеќерот во крвта. Добивате многу покорисни компоненти кога уживате во овошјето во споредба со класичната храна со додаден шеќер, пишува Eat This, Not That.

Кога го бирате најдоброто овошје за контрола на шеќерот во крвта, најдобро е да се одлучите за овошје кое содржи помалку природни шеќери, а повеќе влакна и минерали.

Иако сите видови овошки можат да бидат дел од здравата исхрана, овие 6 се рангирани најдобро според експертите, кога станува збор за регулирање на шеќерот во крвта: јаболка, крушки, боровинки, домати, кокос, авокадо.

Многу е важно и колкави порции јадете, ако консумирате повеќе или поголеми парчиња истовремено тоа може да го оптовари телото со шеќер па да дојде до скок на шеќерот во крвта.

Најдобро е да се насочите кон умерена консумација.

 

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Здравје

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Read more

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Read more

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Read more

Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе