Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Многумина сè уште зборуваат за брутални казни од средниот век, но кога ќе ги земете предвид законите според кои биле извршени казните, тогаш има смисла.

Луѓето одамна сфатиле дека им е потребен систем на казни за да ги дисциплинираат оние со „непожелно однесување“, а во средниот век таквите казни биле ужасни.

Имено, пред неколку стотици години, во средновековна Европа, општествено прифатливо однесување значело работи кои денес не може да се замислат. Кој не ги почитувал правилата, бил строго казнуван.

За среќа, повеќето од овие закони и забрани веќе не постојат:

Сиромашните да играат тенис

Законот од 1495 година забранувал момчињата кои не биле благородници да играат тенис, бидејќи се сметало дека на тој начин ќе ги натера на коцкање. Законите се применувале во текот на целата година, освен на Божик, но дури и тогаш им беше дозволено да играат исклучиво во затворен простор, односно во куќата на нивниот господар.

Играње фудбал

Фудбалот во тоа време не се сметал за премногу цивилизирана игра. Всушност, тој не изгледал како фудбалот што го знаеме денес - на терените се водела вистинска војна, со многу штети, па дури и смртни случаи. На 13 февруари 1314 година, англискиот крал Едвард II дури и издал наредба за забрана на фудбалот во Лондон. Тогашниот градоначалник на Лондон рекол дека оваа игра создавала голема гужва и немири во градот, се слушала голема врева од јавните фудбалски терени и „од тоа можат да произлезат разни зла“. Забраната за фудбал била укината дури во 1650 година.

Да се умре во парламент

Според истражувањето спроведено во 2007 година, ова е еден од најглупавите закони во историјата, кој верувале или не, сè уште се применува во Обединетото Кралство. Имено, во средниот век беше одлучено секој што ќе починел во парламентот да има право на државен погреб. Сосема е очигледно дека некогаш, некои обични поданици во тоа време користеле дупка во постапката за да ја обезбедат оваа привилегија на некој близок, па затоа наскоро била донесена одлука умрањето во парламентот да е строго забрането.

Мажење без дозвола на господарот

Страшен закон кој покажува колку било лошо да се биде на самото дно на социјалното скалило. Имено, во тоа време, девојките можеле да навлезат во големи проблеми доколку се омажеле без знаење на нивниот господар. Сепак, тоа не е најлошото. Во случај на смрт на сопругот, господарот за кратко време наоѓал друг маж за својата слугинка, а кој не сакал да соработува, бил строго казнуван.

Да се украде мртов кит

Овој закон има повеќе смисла кога ќе сфатите дека средновековната палата во основа била сè. И китовите очигледно биле на менито - но, само за кралот и кралицата.

Бањање овци

Во случаеви од 1200-тите, кои биле забележани од Нејтан Белофски во неговото дело „Книга за чудни и љубопитни правни необичности“, цели села, слуги и други жители, биле казнувани доколку не ги бањале овците на господарот. Веројатно се крие некоја интересна приказна зад сето ова, но за жал никој не оставил детали.

Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Чек дис аут

Зошто сината боја е ретка во природата?

Read more

Она кога некој ќе ги спои талибанците со најавната шпица на Friends

Read more

За влез во оваа земја не е потребен PCR тест, туку еколошка заклетва

Read more

Телохранителите на Роналдо се атракција во Манчестер

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе