Шест работи кои ја убиваат страста во врската

Во секоја врска љубовта е најважна, но и страста исто така игра важна улога во одржување на истата. 

Ако сте забележале дека во вашата врска има сè помалку страст можно е за тоа да сте виновни вие самите, односно некои лоши навики и здравствени проблеми.

Со овие шест можни начини ја убивате страста во врската:

Лоша исхрана

Ако сте на диета поради доаѓањето на летото можно е да не јадете доволно со што се намалува сексуалниот нагон. Тоа е логично бидејќи со помал внес на калории телото ќе има помалку енергија па веројатно нема да ја троши на сексуални активности.

Недостаток на сон

И ова е логично, ако спиете помалку од 6 часа дневно навечер веројатно нема да бидете наспани и нема да бидете расположени за секс. Недостатокот на сон негативно влијае и на машкото либидо бидејќи доаѓа до забавено лачење на тестостерон што ја намалува желбата за секс.

Анемија

Ако сте анемични треба да внесувате повеќе железо, на тој начин ќе ја вратите и желбата за секс.

Прејадување

Ако навечер сте склони на прејадување тешко потоа ќе имате било каква желба за секс. Особено ако јадете храна богата со заситени масти која може да го намали протокот на крв во половите органи. Ова важи и за мажите и за жените.

Стрес

Едно истражување покажа дека уморот и стресот се главни виновници за намалување на сексуалната желба дури кај 60 проценти од жените. Истата причина се спомнува и кај намалената желба за секс кај мажите.

Депресија

Исто како и стресот, депресијата негативно влијае на бројни аспекти од животот, па и на либидото. Докажано е дека некои антидепресиви се одговорни за сексуална дисфункција кај мажите.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Read more

Љубов и секс

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Read more

За што лажат жените кога станува збор за сексот?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Магазин

  • play_arrow

Здрава опција: Како да направите пилешки прсти во рерна?

Читај повеќе
  • filter

Почина славниот современ уметник Христо

Читај повеќе

Што вели науката за бебињата родени во јуни?

Читај повеќе

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Читај повеќе
  • play_arrow

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Читај повеќе
  • play_arrow

Ресторан во Холандија ги замени келнерите со роботи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Белгиски вафли

Читај повеќе

Предлог за читање: „Виенски гамбит“ – Анде Јанков

Читај повеќе

Кој како се снајде за маска

Читај повеќе