1.МФЛ 2020/21

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

/ 27.09.2020 / 17:04

Се одигра 7. коло во најквалитетната македонска фудбалска лига по кое Шкендија ја зголеми разликата на врвот на +4 откако пораз доживеа второпласираниот Шкупи.

Шкендија триумфално се враќа од Битола иако имаше негатива уште по само 5 минути игра. Капитенот Егзон Бејтулаи играше со рака по пшто Танушев од пенал погоди за водство на битолчани. Ахмеди израмни во 23. минута, а во вториот дрел Дориев со прекрасен гол донесе водство од 1:2, додека Ибраими на 4 минути до крајот од пенал ја потврди победата.

Стадион „Под Тумбе Кафе“ во Битола
Пелистер - Шкендија 1:3 (1:1)
Голови: 5' (п) Ѓорги Танушев - 23' Валон Ахмеди, 68' Љупчо Дориев, 86' (п) Бесарт Ибраими
Судија: Игор Стојчевски (Скопје)

Вардар ја оствари третата победа сезонава и тоа очекувано над фенерџијата Беласица.

„Лавовите“ од Ѓорче ја изненадива Ренова среде Тетово, додека со двата гола на Лена стружани го испратија Шкупи за Скопје со пораз.

Академија пандев благодарение на гол од пенал ја џзапиша само втората победа сезонава. Во Струмица падна кратовски Силекс.

Синоќа во воведниот натпревар од ова коло во Велес без голови одиграа Борец и Работнички.

Стадион „Петар Милошевски“ во Скопје
Вардар - Беласица 3:1 (2:0)
Голови: 6' Мартин Мирчевски, 16' Милован Петровиќ, 79' Филип Петковски - 56' Робсон
Судија: Марјан Ецкоски (Охрид)

Стадион „Градски“ во Тетово
Ренова - Македонија ЃП 1:3 (0:2)
Голови: 90' Алуш Гавазај - 11' Филип Петров, 41' (п) Сефер Емини, 90'+2 Арби Воша

Тагови

Што ќе им донесе сезоната на Бикот на сите хороскопски знаци од 19 април до 20 мај?

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Роберт де Ниро откри кои му се најомилените актери на сите времиња

Вештачка интелигенција управуваше борбен авион против човечки пилот

Пиоли ќе добие отказ, постои список со 5 имиња за негов наследник

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон