Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Шненокле е десерт од австриско потекло кој одамна е присутен на Балканот. Многу е едноставен, а се прави од лесно достапни состојки што секојдневно ги консумираме.

Ова е постара верзија на рецептот, која не содржи пудинг и густин.

Постои слична варијанта на шненокле во Франција која се вика ил флотант (пловечки остров).

Потребни состојки:

  • 1 литар млеко
  • 4 јајца
  • 2 лажици брашно
  • 6 лажици шеќер
  • 2 кесички ванилин шеќер

Подготовка:

Прво во широко тенџере на средна температура ставете го млекото што ќе го зготвите. Потоа одвојте ги белките од жолчките и изматете ги белките. Кога млекото ќе почне да врие, намалете ја топлината на најниско ниво и со лажица ставете ги белките во тенџерето. Кога ќе почнат да растат свртете ги на другата страна. Гответе кратко време и кога ќе бидат готови ставете ги кнедлите во садот во кој планирате да ги послужите.

Потоа тргнете го млекото од оган и додадете шеќер во жолчките. Добро изматете ги жолчките со шеќерот додека да добијат пенеста структура, а потоа додадете го брашното и повторно изматете. Во смесата ставете неколку лажици млеко и измешајте.

Следниот чекор е да го вратите млекото на шпорет и да ја додадете смесата на тивок оган. Мешајте додека не добиете погуста смеса. Кога ќе ја достигнете саканата дебелина, прелијте ја смесата врз белите кнедли и оставете ги да се изладат.

Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе