Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Иако бројот на автомобили со рачен менувач на патиштата постојано опаѓа, една од основните вештини на секој возач е правилното менување брзини.

Ова е една од постапките што претставуваат голем, понекогаш и најтежок проблем за учениците во автошколите. Покрај тоа што треба да го следат сообраќајот и да ја прилагодат брзината, новите возачи исто така мора правилно да го погодат оптималното менување на брзини. Тоа е вештина што се совладува со вежбање и слушање на моторот, и со тек на време станува целосно автоматизирана и не бара многу напор од возачот. Се разбира, под услов да не возите стар автомобил со лабав менувач.

Но, тоа е друга приказна. Автошколата ќе ве научи како правилно да го користите менувачот за оптимално менување на брзините, како и кога е најдобро да ги менувате брзините.

Но, едно е теорија, а друго е во пракса.

Особено откако ќе се усвојат одредени навики, од кои некои не се најдобри. Начинот на кој возачот ќе ја смени брзината, особено во однос на вртежите на моторот, во голема мера влијае на удобноста при возењето, потрошувачката, но и на издржливоста на некои делови на автомобилот.

Една од највообичаените навики е прескокнување на две или повеќе брзини. Во видеото подолу, Џејсон Фенске објаснува што се случува при промена на брзините и зошто не е добро да се прескокне редоследот на брзините, на пример префрлање од втора во петта брзина и обратно.

Конечно, тука е прашањето за стартување во втора брзина.

Remote video URL
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Авто новости

Volvo има ново лого

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Read more

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Read more
 

Автомобили

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Читај повеќе