Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Шокантната вест доаѓа од Германија, каде Баерн наводно му врачил отказ на тренерот Јулиан Нагелсман и на негово место во поставил Томас Тухел.

Нагелсман на клупата на Баерн пристигна од Лајпциг во 2021 година, а иако се очекуваше да биде долгорочен проект на тимот од Минхен, по само една и пол сезона соработката беше прекината и сега ќе си бара нов клуб.

Последните информации велат дека Нагелсман не очекувал такво нешто, а не ни бил контактиран од раководството на клубот. За тоа дека му е подготвен отказ дознал од медиумите и социјалните мрежи.

Нагелсман ја започна својата тренерска кариера во 2016 година во Хофенхајм кога имаше само 28 години, а од 2019 година беше на клупата на Лајпциг.

Од друга страна, новиот тренер на Баварците, Томас Тухел, нема работа откако на почетокот на сезоната доби отказ од Челзи, а претходно ги тренираше Борусија Дортмунд и ПСЖ.

Фабрицио Романо ексклузивно ја објави веста за замената на клупата на Баерн, а наскоро се очекува и официјална потврда од клубот.

URL

Цели десет години, по 25 одиграни кола, Баерн не е прв на табелата, а во таа насока по натпреварот против Баер Леверкузен кој го загуби 2:1 се огласи и Хасан Салихамиџиќ кој го критикуваше играчите и нивниот пристап кон играта.

Баварците во моментов се на второто место на табелата со 52 бода, еден помалку од Борусија Дортмунд со која ќе го играат првиот натпревар по репрезентативната пауза.

Баерн сезонава одигра вкупно 25 натпревари, а оствари неочекувано малку победи - 15, со 7 нерешени и 3 порази. Сепак, тие се убедливо најефикасната екипа во Бундеслигата и досега имаат постигнато 72 гола во германското првенство.

Во четвртфиналето од Лигата на шампионите за противник ќе го има Манчестер Сити, а доколку се пласира меѓу најдобрите четири екипи во Европа ќе игра против победникот од дуелот помеѓу Реал Мадрид и Челси.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Фудбал

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Read more

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more
 

Спорт

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе