УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Шок за ѕвездата на Барса! Холанѓаните ја добија најлошата вест на само 4 дена пред ЕУРО

Фудбалската репрезентација на Холандија синоќа го доживеа најтешкиот можен удар, бидејќи најголемата ѕвезда на селекцијата, Френки де Јонг го откажа настапот на Европското првенство.

На само четири дена пред почетокот на собирот на најдобрите селекции во Европа, Холанѓаните останаа без клучен фудбалер. Членот на Барселона, Френки де Јонг, го откажа настапот поради повреда на десниот зглоб.

Де Јонг се повреди на 21 април, но се чинеше дека ќе биде подготвен за настап на ЕУРО 2024. Селекторот Роналд Куман го вброи во списокот од 26 фудбалери и имаше јасни планови со него како предводник на тимот, но од тоа нема ништо, потврди синоќа на социјалните мрежи самиот играч од средниот ред.

Де Јонг изјави дека „ја загубил трката со времето“ и дека нема да биде доволно фит за настап.

„Тажен сум и разочаран што нема да стигнам на ЕУРО. Работевме многу во изминатите неколку месеци, но на мојот глужд му треба повеќе време, за жал“, рече Де Јонг во емотивната објава и додаде:

„Сон и најголема чест е да ја претставувам земјата на еден голем турнир, но сега, како и целата нација, ќе навивам за нашиата репрезентација од страна“, додаде играчот од средниот ред на Барселона.

Селекторот на Холандија директно ја обвини Барселона за неговите повреди. Тој рече дека го ризикувале неговото здравје во Барселона, а сега Холандија ги трпи последиците.

На местото на Де Јонг селекторот Куман го повика 22-годишниот лев бек на Борусија Дортмунд, Иан Маатсен, кој досега има настапи само за младинските репрезентации на Холандија.

Ова е трето откажување за Куман пред ЕУРО откако претходно поради повреди отпаднаа и Мартен де Роон од Аталанта и Куинтен Тимбер од Фејнорд.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Фудбал

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Read more

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more
 

Спорт

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе