Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Шпагетите подготвени со црвена зелка на сечуански начин се многу ароматични и лесни, а и брзо се прават.

Потребни состојки:
 • ½ црвена зелка
 • ½ лажичка зрна бибер
 • 5 гр коријандер
 • сок од 1 лимон
 • 3 лажици таан
 • 2 чешниња лук
 • 3 лажички соја сос
 • 1 лажичка малсиново масло
 • 1 лажичка лута пипер
 • 140 гр шпагети
Подготовка:

Црвената зелка ситно исечкајте ја и измешајте ја со испржени и лесно згречени зрна бибер, грубо исечкан коријандер и некои зачини по желба. Исцедете го сокот од лимон и потоа добро измешајте го. Во голема чинија измешајте таан, рендан лук, соја сос, маслиново масло и црвена лута пипер.

Гответе ги шпагетите во тенџере со зовриена солена вода според упатствата на пакувањето, додека не омекнат. Исцедете ги и зачувајте 125 мл од водата во која се готвеле. Измешајте ја таа вода во сосот од таан, а потоа измешајте ги тестенините. Поделете ги тестенините помеѓу два сада и одозгора ставете од салатата од црвена зелка.

За вистинско азиско уживање, можете да ги јадете со стапчиња.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Рецепти

Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more
 

Магазин

 • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
 • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
 • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
 • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе