Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, во својот дом одржал средба со сега веќе поранешниот тренер на каталонскиот тим, Чави, на која поранешниот тренер го уверил дека има целосна доверба во сегашниот тим и дека во следната сезона ќе одат со мали промени.

Ова е идејата што постоеше во клубот, па беше одлучено да се задржи Чави, а изненадувањето се случи неколку дена подоцна кога Барселона беше поразена од Жирона со 4:2 по што тренерот истакна дека на Барселона ѝ се потребни играчки промени, открива Marca.

Бил направен извештај заедно со спортскиот директор Деку, а Чави ги презентирал своите барања до спортскиот оддел на Каталонците и сакал четири нови играчи на секоја позиција во тимот.

Сакал да го доведе Мартин Зубименди или Јосуа Кимих на позицијата заден играч од средниот ред, го сакал Хуан Фојт на страничната позиција, а во средниот ред планирал да го доведе Бернарду Силва додека планирал да ја засили крилната позиција со Нико Вилијамс.

Освен Фојт, сите имаат приближна цена која се движи меѓу 50 и 60 милиони евра, што е неприфатливо за Каталонците во моментов.

Тоа не му се допаднало на претседателот на Каталонците, кој ќе морал да продаде некои од сегашните играчи за да ги доведе засилувањата кои ги бара Чави, па поранешниот играч за врска на Каталонците сакал да се ослободи од Витор Роке, Ориол Ромеу и Маркос Алонсо како и од Роберт Левандовски, Жуау Феликс и Жуау Канселу.

Друг фудбалер кој Чави сакал да го продаде бил Рафиња бидејќи чувствувал дека крилните позиции се добро покриени со Ламин Јамал и Нико Вилијамс, додека Феран Торес ќе дејствува од клупата како замена за двете крилни позиции.

Друг играч кој требало да си замине беше Френки де Јонг за да се соберат средства за Бернарду Силва, но Лапорта не сакал да пушти толку играчи бидејќи сметал дека сегашниот состав е добар и дека со некои промени може да биде конкурентен.

Да потсетиме, Чави на каталонската клупа ќе го наследи Ханси Флик, поранешниот тренер на Баерн и германската репрезентација.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Фудбал

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Read more

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Read more

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Read more

Мбапе ќе игра со скршен нос

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе

Мбапе ќе игра со скршен нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Читај повеќе
  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе