Шпанска серија: Агентот на Рамос се натега со Реал за милион евра

Договорот на Серхио Рамос со Реал Мадрид истекува летово и продолжувањето на уште една година требаше да биде формалност.

Но, престојот на Рамос во Реал се претвори во вистинска шпанска сапунска серија затоа што капитенот веќе со месеци не може да се договори со управата за условите на новиот договор.

Двете страни постојано велеа нешто како „Денови се во прашање за потпис“ или „Сè е договорено, само треба да го ставиме на хартија“, но сега стана јасно дека работата е многу покомплицирана.

ABC вчера објави нови детали од разговорите на Рамос со Реал. Проблемот, тврди весникот, е милион евра и менаџерот на Рамос, кој со години има лоши односи со управата на клубот.

Претседателот Флорентино Перес, наводно, е бесен на менаџерот кој ги објави јавно сите детали за преговорите неколку часа по состанокот. Ситници од преговорите се појавија низ шпанските медиуми и на Перес, пишува ABC „му дошло преку глава“.

Реал нуди 10,8, а Рамос сака 12 милиони евра

„Ова не се првите долги преговори меѓу Реал и Рамос. При секое продолжување на договорот, неговиот агент се натега со клубот и односите се влошуваа со текот на годините, до степен до кој Перес сега одлучи да ги прекине преговорите и не сака да продолжи со менаџерот, туку со играчот лично“, стои во текстот.

Но, и тоа ќе биде проблематично бидејќи Рамос наводно не е задоволен од условите презентирани од клубот. Реал на својот капитен му нуди договор за уште една година, што е вообичаена клупска практика за играчи постари од 33 години, како и плата од 10,8 милиони евра, што е за 1,2 милиони помалку отколку што сега заработува. Но, Рамос инсистира на 12 милиони евра плата и двегодишен договор, за што Реал, барем засега, не сака да се согласи.

Реал е еден од ретките клубови во светот кој ја заврши катастрофалната 2020 година „во црно“ благодарение на паметното финансиско управување и трансфер-политика. Перес го замолил Рамос да се согласи на намалување на платата за да може клубот да функционира без премногу проблеми, но играчот, наводно, одбил. ABC тврди дека на крајот договор најверојатно ќе биде постигнат, но не и доколку уште е вмешан менаџерот на Рамос.

Серхио Рамос дојде во Реал 2005 година од Севиља за 27 милиони евра и досега има одиграно 668 натпревари и постигнато 100 голови. Се проценува дека во кариерата во Реал заработил околу 80 милиони евра само од плати.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Фудбал

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Read more

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Read more

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе