Шпански научници сакаат да докажат дека Кристофер Колумбо бил од Галиција

Шпански научници ја отворија гробницата на свештеник од 15 век и ги ексхумирале неговите коски во обид да ја тестираат теоријата дека Кристофер Колумбо потекнувал од северозападниот шпански регион Галиција, а не од Република Џенова.

Иако се верува дека Колумбо е роден во Италија во 1451 година, некои тврдат дека всушност е роден во Шпанија. Има и такви кои тврда дека бил Португалец.

Тим составен од конзерватори, археолози и форензички антрополози кои работат во црквата Сан Мартин де Собран ја отворија гробницата на аристократ и свештеник кој можеби бил роднина со Колумбо.

Ќе се издвои ДНК од 7 фрагменти на коски ексхумирани од гробницата, а потоа ќе се споредат со примероци земени од останките на Колумбо и остатоци од неговиот брат и од синот. Истражувачите собраа примероци на коски од други цркви од подрачјата за кои се сметаат дека се закопани други можни роднини на Колумбо.

Здружението Galician Columbus, кое ја поддржува теоријата дека Колумбо е Шпанец, а не Италијанец, истакнува дека презимето Колон (шпански за Колумбус) е добро документирано на тоа подрачје. Се претпоставува дека Колумбо може да биде галицискиот витез Педро Алварес де Сутимаиор, познат како Педро Мадруга.

Колумбо починал во шпанскиот град Ваљадолид во Шпанија, 1506 година. Сакал да биде закопан на островот Хиспаниола кој денес го делат Хаити и Доминиканска Република.

Неговите посмртни остатоци се однесени таму во 1542 година, а во Куба се преместени во 1795. Потоа се превезени во Севилја во 1898 година, кога Шпанија ја изгубила Куба по Шпанско-американската војска.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Вести

Северна Кореја сè уште го контролира својот прв сателит кој има неочекувана способност

Read more

Стигнаа првите фотографии од американското летало на Месечината

Read more

Необичен неземски метал пронајден во древно складиште на злато

Read more

Илон Маск се пофали со видео во кое роботот Optimus оди сам

Read more
 

Гик

Северна Кореја сè уште го контролира својот прв сателит кој има неочекувана способност

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Warzone Mobile пристигнува на 21 март

Читај повеќе

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Читај повеќе
  • filter

Стигнаа првите фотографии од американското летало на Месечината

Читај повеќе

Honor Flip доаѓа оваа година, во развој е и Ring

Читај повеќе
  • filter

Необичен неземски метал пронајден во древно складиште на злато

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск се пофали со видео во кое роботот Optimus оди сам

Читај повеќе

​Tekken 8 им дише во врат на Street Fighter и Mortal Kombat

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роботски кучиња и летечки автомобили на саемот Mobile World во Барселона

Читај повеќе