Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Експертите велат дека QuaDream продава хакерска алатка наречена Reign.

Научниците од факултетот Манк на Универзитетот во Торонто истакнаа дека шпионскиот софтвер, произведен од израелската компанија QuaDream, веќе ги заразил телефоните на многу жртви.

Хакерските алатки на израелската компанија наводно биле користени против новинари, опозицијата и други организации во најмалку 10 земји, пишува Reuters.

Тие го постигнаа ова со испраќање повици од календарот на iCloud до корисниците на мобилни телефони од операторите на шпионски софтвер. Жртвите не се известуваат за поканите во календарот бидејќи се испраќаат за настани регистрирани во минатото, што ги прави невидливи за хакерските цели.

Ваквите напади се познати како напади со „нула кликови“ бидејќи корисниците на мобилни телефони не треба да кликнуваат на некој злонамерен линк или да преземаат какви било активности за да бидат заразени.

Експертите велат дека QuaDream продава хакерска алатка наречена Reign. Хакерските напади кои беа откриени се случија помеѓу 2019 и 2021 година.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Софтвер

Кога ќе излезе iOS 17 и кои телефони ќе го добијат?

Read more

Paint – легендата што одбива да умре

Read more

Microsoft по речиси 30 години го отстранува WordPad од Windows

Read more

Како можете да инсталирате Windows 11 без куп непотребни апликации?

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе