КУП НА МАКЕДОНИЈА 2019/20

Штипските „Сини“ славеа над Лабуништа во Купот

Последниот четвртфинален натпревар од Купот на Македонија заврши со минимална победа на Брегалница над Лабуништа.

Единствените две преостанати второлигашки екипи во Купот на Македонија одиграа натпревар под рефлектори на стадионот во Штип засенувајќи ги нивните прволигашки ривали. За разлика од калливите терени на кои од 13 часот играа прволигашите, теренот во Штип дозволи добра игра од двете страни.

Брегалница славеше минимална победа од 1:0 благодарение на голот на Мартин Стојанов шест минути после паузата. Убаво беше проигран во празно избегнувајќи офсајд замка на гостите и успешно го сопвлада голманот Филип Лазаревски.

Гостите од струшко не успеваа да ја пробијат цврстата штипска одбрана, а на другата страна штипјани можеа да постигнат уште некој гол, но не беа прецизни.

Реваншот во Струга, каде Лабуништа настапува како домаќин, ќе се игра на 4 март наредната година кога на програмата се и останатите три четвртфинални натпревари.

Стадион „Градски“ во Штип
Брегалница - Лабуништа 1:0 (0:0)
Стрелци: 51' Мартин Стојанов
Судија: Благојче Ралевски (Битола)

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе