Што ако претерате со јадење сладолед?

Сладоледот е омиленото летно уживање на многу луѓе, но тој е полн со шеќер, калории, а понекогаш и вештачки адитиви, па изгледа како нешто што треба да го јадете само еднаш неделно, а не секој ден.

Диететичарката Тамар Самуелс се двоуми да ја категоризира секоја храна како „добра“ или „лоша“.

Колку сладолед е доволно?

„Ова може да предизвика чувство на срам, вина и страв, што потенцијално ќе доведе до нездрав однос со храната наместо да го промовира здравјето“, рече таа. Покрај тоа, секој има свои прехранбени потреби кои може многу да се разликуваат од личност до личност.

Сличен став има и Меги Михалчик, регистрирана диететичарка.

„Не сакам да класифицирам еден вид храна како ‘лоша’, но како што знаеме, има хранлива и помалку хранлива храна. Сладоледот е висококалорична храна со висока содржина на шеќер и маснотии во која може да се ужива во умерени количини во здрава исхрана“, вели таа.

На пазарот има многу сладоледи со многу различни нутритивни профили, па затоа е секогаш важно да се читаат етикетите. Важно е да знаете дека една порција од 2/3 шолја сладолед од ванила содржи 32 грама шеќер и 13 грама заситени масти. Препорачаната дневна граница за внес на шеќер препорачана од Американското здружение за срце (AHA) не е повеќе од 36 грама за мажи и 25 грама за жени.

Што се однесува до заситените масти, AHA препорачува не повеќе од 13 грама дневно за некој на диета со 2.000 калории на ден. Но, тоа не е нужно причина целосно да се откажете од сладоледот.

Придобивки од јадењето сладолед

Регистрираната диететичарка Едвина Кларк вели дека - иако е вистина дека сладоледот е богат со заситени масти и шеќер, тој може да биде секојдневен дел од здравата исхрана. Всушност, има некои здравствени придобивки.

„Лажичка сладолед секоја вечер во контекст на инаку здрава исхрана веројатно нема негативно да влијае на вашето здравје. Освен тоа, сладоледот е извор на калциум, магнезиум и Б12, а често дава задоволство и носталгија, кои се важни функции на храната“, вели Кларк.

За разлика од многу други слатки задоволства, сладоледот всушност доаѓа со некои здравствени придобивки.

„Протеинот и маснотиите кои се наоѓаат во сладоледот може да помогнат во забавување на апсорпцијата на шеќерот, што е подобро од гледна точка на шеќер во крвта отколку нешто како гумени бонбони, кои речиси целосно се шеќери и повеќе ќе го зголемат шеќерот во крвта. Исто така, добивате малку протеини и калциум кога јадете сладолед“, објасни Михалчик.

Покрај тоа, Самуелс истакна дека млекото и павлаката се добар извор на витамин А, суштинска хранлива материја за промовирање на здравјето на очите и поддршка на функцијата на имунолошкиот систем.

„Овие млечни производи обезбедуваат и холин, кој игра витална улога во раниот развој на мозокот и метаболизмот. Поголемата содржина на маснотии во сладоледот, исто така, може да доведе до зголемена ситост во споредба со другите десерти кои се претежно богати со шеќер и рафинирани јаглехидрати“, вели Самуелс.

Тагови
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Здравје

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе