Што да јадете за рамен стомак?

А.С.
/ 30.06.2022 / 15:28

Во сезоната на плажи и одмори сигурно сакате да „фатите боја“ и да го покажете извајаното тело.

Стомакот обично е најтешко да се „израмни“, па дури и да имате мускули, не се познаваат зад стомачето. Со овој план на исхрана за една до две недели ќе успеете да добиете рамен стомак и да ги облечете омилените бикини. Следете го овој план на исхрана и во текот на денот можете да пиете незасладени и негазирани пијалаци. Одбегнувајте алкохол, како и млечни напитоци што не се наведени во дневниот план на исхрана.

Појадок

Овесна каша со една шолја зрнесто овошје (боровинки, малини, рибизли, капини)

или

Две тврдо варени јајца и една шолја зрнесто овошје.

Зошто?

Овесната каша е добар извор на растителни влакна и не содржи дополнителни шеќери. Зрнестото овошје е  богато со витамини и ќе ви даде доза здрави шеќери без чувство на тежина во стомакот.

Ако сакате да го „зголемите влогот“, одберете тврдо варени јајца што ќе ви обезбедат доволно протеини така што нема да помислите на јадење до ужина.

Ужина

1/3 шолја свежи, несолени јаткасти плодови и еден мал портокал или средна мандарина.

или

Шолја стапчиња целер со две лажички путер од кикирики.

Зошто?

И двете комбинации обезбедуваат добра мешавина на растителни влакна, протеини, здрави масти и не предизвикуваат надуеност.

Ручек

Две шолји зелена салата, половина свежа краставица, 10 шери домати, ¼ шолја рендан свеж морков, половина авокадо, едно тврдо варено јајце и една супена лажица несолени семки од сончоглед. Зачинете со лимонов сок.

Зошто?

Оваа комбинација дава доволно протеини, здрави масти и зеленчук што ќе го заштити организмот. Оваа едноставна салата ќе ви даде енергија, а нема да ве подуе.

Попладневна ужина

Шолја неутрална павлака со малку цимет.

или

Шолја парчиња свежа краставица со лимон

Зошто?

Циметот е природен „убиец“ на стрес и одлична замена за шеќер. Павлаката е одлична доза на протеини за овој дел од денот што ќе ве засити до вечера. Ако не сакате млечни производи, краставицата ќе ви обезбеди доволно влакна за да останете сити.

Вечера

150 грама лосос печен во рерна или на скара, спанаќ зачинет со лажица маслиново масло и малку лук, шолја варен зеленчук (морков, тиквички, целер...)

Зошто?

Лососот содржи омега-3 масни киселини што помагаат во согорување на масните наслаги и е одличен извор на здрави протеини. Варениот зеленчук е потребната доза на влакна и витамини што нема да го оптерети организмот како последен оброк во денот.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Фит

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Read more

Проверете колку сте издржливи: 24 минути комплексни јога вежби

Read more

Најдобрите пилатес вежби за совршени нозе

Read more

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Read more
 

Магазин

Од преголема концентрација стануваме уморни, научниците открија зошто

Читај повеќе

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе

Хормонот на стрес ги продолжува симптомите на ковид, покажа студија

Читај повеќе

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Читај повеќе