Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Геомагнетна бура од класата G1 се очекува да го погоди магнетното поле на Земјата утре на 6 јули.

Според извештаите, сончевата бура ќе ја погоди Земјата утре, 6 јули. Претстојната сончева бура е резултат на сончева дамка која исфрли голема количина сончеви честички кон Земјата. Сега, патувачките честички, познати и како сончев ветер, се на пат да ја погодат Земјата.

Добиената геомагнетна бура може да предизвика пречки кај радио сигналите со кратки бранови, како и да предизвика проекција на поларната светлина. Меѓутоа, прашање е дали е доволно силна за да предизвика голема штета на комуникациската мрежа или сателитите.

Извештајот доаѓа од веб-страницата SpaceWeather, кој ги потврдува податоците од американската Национална океанска и атмосферска администрација (НОАА). „Синоптичарите на НОАА велат дека има шанси за помали геомагнетни бури од класата G1 на 6 јули, кога се очекува потокот на сончевиот ветер да удри во магнетното поле на Земјата. Гасовит материјал тече од дупката налик на киклоп во сончевата атмосфера“, се вели во извештајот.

Со класификација G1, која укажува на најслабиот тип на сончева бура, магнетниот тек кој доаѓа најверојатно нема да ги оштети сателитите или GPS системите. Сепак, постои можност за пречки кај радиофреквенциите со кратки бранови.

NOAA ги класифицира сончевите бури во 5 категории, од G1 до G5. Сончевата бура од класификацијата G5, како што беше Карингтоновиот настан, денес не само што би ги оштетил сателитите, ќе влијае и на интернетот и мобилната мрежа, туку може да предизвика и откажување на нашите електронски уреди, како и дефекти на електричната мрежа. Исто така, може да предизвика шумски пожари поради неговото високо наелектризирано зрачење.

Интензитетот и зачестеноста на сончевите бури се зголемија во неодамнешното минато, бидејќи сончевата активност се зголемува во рамките на Сонцето. Сонцето следи 11-годишен сончев циклус и се приближува до фазата на сончев максимум, каде што е најактивно и може да предизвика насилни сончеви бури.

Минатата недела НАСА објави редок феномен кога два различни сончеви ветрови ја погодија Земјата, предизвикувајќи магнетосферата да се отвори и да ослободи опасно сончево зрачење. Иако изненадувачката сончева бура не беше доволно силна за да предизвика нарушување на GPS системите или сателитите, таа создаде изненадувачка поларна светлина за луѓето на повисоки географски широчини.

Аурори предизвикани од сончеви бури:

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе