Што да правите пред тренинг за да согорите повеќе калории?

М.С.
/ 08.04.2021 / 13:41

Според новото истражување, доколку сакате да согорите повеќе калории – половина час пред тренингот треба да испиете шолја кафе.

Во истражувањето учествуваа 15 помлади мажи и научниците заклучија дека 3 мг кофеин по килограм од телесната тежина го забрзуваат согорувањето на масти во текот на вежбањето, пишува Medical News Today.

Сепак, научниците на здравите луѓе им препорачуваат да не внесуваат повеќе од 400 мг кофеин дневно т.е повеќе од 4 или 5 шолји.

Истражувањата покажаа дека кофеинот може да ви даде поголема сила и да ви помогне да стекнете кондиција.

Но, треба да се напомене дека со оглед на тоа дека се работи за студија со релативно мал број на испитаници, па затоа е рано да се донесе конечен заклучок, но јасно е дека кафето помага за да согорите повеќе калории.

Треба да знаете дека прекумерното консумирање на кофеин може да има негативни последици како што се забрзан пулс, мачнина, главоболка, несоница.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Read more

Фит

Вежбање со танц со Памела

Read more

Како ќе ви се смени телото ако возите велосипед 30 минути секој ден?

Read more

Девет работи што не сте ги знаеле за диетата и слабеењето

Read more

Јога растегнување со Меди

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе