Што да се јаде во процесот на слабеење? Најдобри намирници за појадок со висока содржина на протеини

Ф.З.
/ 11.06.2024 / 08:56

Многу традиционални опции за појадок, како што се тост, житарици и разни печива се богати со јаглехидрати, а имаат малку протеини. Меѓутоа, ако сакате да изгубите тежина, препорачливо е да јадете повеќе протеини за време на појадокот.

Сосема е природно да се јаде таква храна, особено затоа што јаглехидратите ви даваат енергија. Сепак, јаглехидратите брзо се варат, оставајќи ве гладни многу брзо откако ќе ги изедете. Од друга страна, има различни придобивки од додавањето протеини во вашиот појадок, вклучувајќи зголемена ситост и задоволство, а протеините се добри за целокупното здравје.

„Протеините ги градат повеќето од нашите клетки, органи и мускули. Количината на протеини што ја јадеме постојано се менува, па затоа е најдобро да ја распоредите количината на протеини што ја јадете во текот на денот за да ги задоволите потребите на вашето тело“, вели Патриша Колеса, основач на Dietitian Disha LLC.

Иако јаглехидратите ви даваат побрзо засилување на енергијата, протеините ви даваат подолго чувство на ситост.

„На храната богата со протеини им треба подолго време за да се вари, што значи дека подолго ќе се чувствуваме посити и задоволни отколку ако само јадеме овошје за појадок“, вели Кетрин Кранац, сопственичка на Nutrition Education RD.

Исто така, студиите покажаа дека консумирањето протеини за појадок помага во регулирање на шеќерот во крвта, а со намалување на скоковите на шеќерот во крвта после оброк, може да се намали ризикот од развој на кардиоваскуларни болести.

Луѓето кои јадат повеќе протеини за појадок имаат поздраво срце. Некои протеински намирници обезбедуваат здрави незаситени масти, промовирајќи здрави нивоа на холестерол, па затоа е важно внимателно да ја изберете вашата протеинска храна. Протеините што ги консумирате за време на појадокот и во текот на денот го спречуваат губењето на мускулите.

Грчки јогурт

Вклучувањето на порција грчки јогурт со појадокот е сигурен начин да вклучите голема доза на протеини за полнење во вашата исхрана. Порција од 200 грама обичен грчки јогурт додава 20 грама протеини на вашиот појадок. Грчкиот јогурт исто така обезбедува пробиотици. Пробиотиците поддржуваат здрава цревна микробиота, потенцијално го зајакнуваат имунитетот и го намалуваат системското воспаление и ризикот од хронични заболувања.

Урда

Урдата неодамна стана популарна на социјалните мрежи благодарение на високата концентрација на протеини. Една шолја урда содржи 25 грама протеини. Урдата е добар избор бидејќи е полна со други есенцијални витамини и минерали како што се калиум, калциум и витамин Б12. Урдата е разноврсна храна и може да се комбинира во слатки и солени јадења.

Јајца

Јајцата се целосен извор на протеини, кој се состои од сите 9 есенцијални аминокиселини кои вашето тело не може да ги произведе самостојно. Едно јајце содржи 6 грама протеини, а јајцата се разноврсни и релативно исплатливи за да додадете повеќе протеини во вашата исхрана.

Тофу

Тофуто можеби не е првото нешто што ќе ви падне на ум кога ќе помислите на појадок, но тоа е сестрана состојка која лесно може да се додаде во секој рецепт. Половина чаша (околу 126 грама) тофу содржи 22 грама протеини и помалку од 2 грама заситени масти. Тоа е богата протеинска опција за почеток на денот. Покрај тоа, добивате незаситени масти кои го поддржуваат здравјето на вашето срце и билни пробиотици за здравјето на цревата.

Мелено мисиркино

Меленото мисиркино е добар извор на протеини, но често се користи во рецептите за ручек или вечера. Сепак, тоа е и добра опција за појадок. Една порција од 114 грама посно мелено мисиркино има 20 грама протеини. Исто така, содржи есенцијални хранливи материи како што се витамини од групата Б, цинк и селен. Меленото мисиркино е добра замена за сланина и колбаси во омлетите бидејќи има помала концентрација на заситени масти.

Лосос

Лососот е добар извор на протеини, кој содржи 17 грама на порција од 85 грама. Исто така е богат со омега 3 масни киселини, витамин Д и други хранливи материи кои го поддржуваат целокупното здравје. Омега 3 може да го подобри здравјето на срцето со намалување на воспалението, холестеролот и правење на крвните садови поеластични.

Протеински шејкови

Повеќето диететичари препорачуваат секојдневна храна, но протеинските шејкови се добра опција доколку немате време наутро. Ако го внесувате најголемиот дел од вашиот протеин директно преку вашата исхрана, користењето протеински додатоци за дополнително зголемување на енергијата е во ред. Повеќето протеински шејкови содржат од 20 до 30 грама протеини по порција.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Фит

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Read more

Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

Read more

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе