Што доколку би спиеле цела зима како мечките?

Многу животни долгата и студена зима ја минуваат хибернирајќи. Човекот не функционира на тој начин. Но, што доколку би можеле да го правиме тоа?

Хибернација, или позната како зимски сон, е состојба на успорување на метаболизмот и ниска телесна температура кај одредени животни за време на зимата. Во хибернатори спаѓаат поголем број крзнени животни и мал број цицачи.

Сите ја знаеме мечката како најпознат хибернатор, но на мечките само малку им е снижена телесната температура, се будат лесно и не се сметаат за вистински хибернатори.

Повеќето хибернатори додека се активни складираат храна во засолништата (пр. верверичките) или резервни масти во телото (во масното ткиво). Тие можат да се разбудат повеќепати за време на зимата. Ладнокрвните животни мораат да хибернираат таму каде што надворешната температура се спушта под точка на смрзнување.

Како човекот би фикционирал доколку стане хибернарот? Би заспале некаде во ран декември рипајќи ги сите новогодишни празници и веселби, сето тоа би го преспале, а би се разбудиле некаде пред пролетта.

Remote video URL
Тагови
реклама

Чек дис аут

Дизајн „боли глава“

Read more

Белоглавиот мршојадец Сунчица се врати на Балканот

Read more

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Read more

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Read more
 

Магазин

  • filter

Дизајн „боли глава“

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

Читај повеќе

Белоглавиот мршојадец Сунчица се врати на Балканот

Читај повеќе

Австрија не признава руска и кинеска вакцина за во „зелениот пасош“

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе