Што е шизофренија?

Откријте што знаете за симптомите, причините и третманите за шизофренија во интересното анимирано видео на TED-Ed.

Шизофренијата е идентификувана пред повеќе од еден век, но сè уште не знаеме што ја предизвикува. До денес е една од најмалку сфатените болести. Но, ајде да видиме што знаеме за шизофренијата.

Секоја личност со шизофренија има различни симптоми. Дијагностицирањето е на различна возраст кај мажите и жените. Првите знаци на шизофренија се халуцинации, неповрзано зборување, несекојдневно однесување. Погрешно е мислењето дека луѓето со шизофренија имаат повеќекратни личности. Други симптоми се тешкотии со паметењето, носење одлуки и слично.

Причина нема, освен комбинација од генетски и општествени ризик фактори за ова однесување. Не е познато кои гени се виновни за шизофренијата, но познато е кои фактори влијаат за развивање. Сепак, тие фактори не влијаат исто кај секого, сè зависи од генетиката.

реклама

Здравје

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Read more

Четири знаци за ослабен имунолошки систем

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Колку протеини треба да внесувате дневно?

Read more
play_arrow

Научната фантастика како инспирација за денешните роботи

Read more
play_arrow

Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Read more
play_arrow

Најдоброто од Наполи сезонава

Read more
play_arrow

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Read more
play_arrow

Здрава опција: Како да направите пилешки прсти во рерна?

Read more
play_arrow

Креативни идеи за брз и вкусен појадок

Read more
play_arrow

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more
play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Read more
play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Read more
play_arrow

Патки во фамилијарна прошетка по Вардар

Read more
play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Read more