Што е шизофренија?

Откријте што знаете за симптомите, причините и третманите за шизофренија во интересното анимирано видео на TED-Ed.

Шизофренијата е идентификувана пред повеќе од еден век, но сè уште не знаеме што ја предизвикува. До денес е една од најмалку сфатените болести. Но, ајде да видиме што знаеме за шизофренијата.

Секоја личност со шизофренија има различни симптоми. Дијагностицирањето е на различна возраст кај мажите и жените. Првите знаци на шизофренија се халуцинации, неповрзано зборување, несекојдневно однесување. Погрешно е мислењето дека луѓето со шизофренија имаат повеќекратни личности. Други симптоми се тешкотии со паметењето, носење одлуки и слично.

Причина нема, освен комбинација од генетски и општествени ризик фактори за ова однесување. Не е познато кои гени се виновни за шизофренијата, но познато е кои фактори влијаат за развивање. Сепак, тие фактори не влијаат исто кај секого, сè зависи од генетиката.

реклама

Здравје

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Read more

Нови видеа

play_arrow

Вирален хит: Борба меѓу два алигатора во Јужна Каролина

Read more
play_arrow

Како да ја користите апликацијата Zynn?

Read more
play_arrow

Ако сте фан на „Stranger Things“, погледете ги и овие серии на Netflix

Read more
play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Read more
play_arrow

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more
play_arrow

Тренинг за мажи: 9 вежби за цврст и подигнат задник

Read more
play_arrow

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more
play_arrow

Сѐ што е погрешно со „Rush Hour“

Read more
play_arrow

УФЦ рекорди: Најбрзите победи во историјата

Read more
play_arrow

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Read more
play_arrow

Домашен тренинг: Кардио вежби за ефективно слабеење

Read more
play_arrow

Пингвини во посета на музеј

Read more