Што јадат фудбалерите пред и по натпревар?

Исхраната е еден од клучните сегменти во животот на секој фудбалер, особено ако е меѓу најдобрите играчи, бидејќи овозможува користење на максималниот потенцијал во секој натпревар, но и оптимално закрепнување и регенерација по настап.

Затоа е важно фудбалерите да ги следат советите од нутриционисти кои им бираат обороци пред, во текот, но и по натпревар за оптимални резултати.

Целта е играчите да јадат здраво, со квалитетни и домашни производи, но и разновидно колку што е тоа можно.

Навиките во исхраната се толку развиени што менито се бира на темел на позицијата на која играат или минутажата, поради што скоро сите сериозни клубови во тимот имаат професионални нутриционисти кои се грижат за нивните потреби.

Исхрана пред натпревар

Фудбалерите бираат протеинска и немрсна храна. целта е да ја олеснат дигестијата и добијат доволно енергија во текот на натпреварот. Јадат три-четири часа пред натпревар. Ако натпреварот е попладне или навечер потребно е да планираат појадок и меѓуоброк. Исто така, важно е да внесат доволно вода. Пијат мала количина на денот, но повеќе пати во текот на денот.

Исхрана во текот на натпревар

На фудбалерите не им се препорачува претерано консумирање на некој производ. Во текот на натпревар потребно е да ги вратат енергијата  и изгубените течности. Особено е важно да обрнат внимание на хидратацијата, неретко користат енергетски гел кој содржи кофеин со јаглехидрати, а кој помага во одржување будност и фокус во текот на натпревар.

Исхрана по натпревар

Во тој период вообичаено е присутен недостаток на апетит, но со оглед на дефицит на јаглехидрати, потребно е што побрзо да се надоместат празните резерви, поради тоа фудбалерите често јадат пица, но здрава верзија, без кашкавал или со помала количина и со растителни состојки.

Во текот на 90 минути игра фудбалерите трошат многу енергија, а повеќето професионални тимови јадат пица како совршен оброк за закрепнување по натпревар.

Потребно е да се избегнува преработена храна бидејќи исхраната е еден од факторите кои влијаат на закрепнување и превенција од повреди.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе