Што ќе гледаме на Скопје Синема Сити 007?

Фестивалот на музички документарци  Скопје Синема Сити ќе го одржи седмото издание.

Фестивалот ќе отвори со уметничкиот филм „Кога ќе се родиме“, посветен на филмскиот композитор Олафур Арналдс, во режија на Винсент Мун.

„Секое издание на Скопје синема сити го отвора филм за одреден уметник, на кого му се посветува изданието и му се доделува Награда за животно дело за заслуги за музиката и филмот. Оваа година тоа е Олафур Арналдс, кому му ја испративме наградата на Исланд“, велат организаторите на настанот.

Skopje Cinema City film festival awards composer Ólafur Arnalds for his Outstanding contribution to film and music. This...

Posted by Skopje Cinema City - Фестивал на музички документарни филмови on Monday, September 13, 2021

Филмот раскажува човечка приказна базирана врз животот на Арналдс. Снимен е на локации во Исланд минатото лето и истражува теми како ритуали, односи и внатрешни пејзажи преку музиката од последниот албум на Олафур „Some kind of peace“.

Вториот филм „Birth of the cool“ е биографија за џез уметникот Мајлс Дејвис, во режија на Стенли Нелсон.

„Оваа година се навршуваат 30 години од смртта на овој уметник чие име е синоним за џез-музиката. Мајлс е човек кој со својата музика и добар вкус неколкупати го менувал текот по којшто се движела музиката и неговите успеси, живописен живот и карактер се тема на овој двочасовен филм“, велат од Скопје синема сити.

Фестивалот е во организација на здружението Номад-Арт Скопје во соработка со Кинотеката на Северна Македонија, Гете Институтот и фондацијата „Милан Младеновиќ“. Визуелните решенија се дело на Дијана Димитриевска. Фестивалот ќе се организира во два блока, од 18 до 19 септември и од 20 до 21 септември. Сите проекции ќе почнуваат во 19 часот, а билетите ќе можат да се набават само на касата на Кинотека.

Програмата за настанот изгледа вака:

📅 18.09.2021
⏰ 19.00
⭐️ Олафур Арналдс: Кога ќе се родиме (IS)

Remote video URL

⏰ 19.30
⭐️ Miles Davis: Birth of the Cool (USA)

Remote video URL

📅 19.09.2021
⏰ 19.00
⭐️ Vidi Vaka Fames 3 мин
⭐️ Vidi Vaka Канун 3 мин
⭐️ The Hip: Brainstorm (MK)

⏰ 20.30
⭐️ Б-филм: Копнеж и звук во Западен Берлин 1979-1989 (ГЕР)

📅 21.09.2021
⏰ 19.00
⭐️Трагачи по звукот (МКД)

⏰ 19.30
⭐️ Angel’s Breath (Милан Младеновиќ и Суба) – Praia no Ventu Eternu (СРБ)
⭐️ Кирил Џајковски – Современа музика за современото доба (МКД)

⏰ 20.10.2021
⭐️Primal Scream: Изгубените снимки од Мемфис - 58 мин. (ГБР)

📅 22.09.2021
⏰ 19.00
⭐️ Кејт Буш: Трчајќи нагоре по ридот
20.00 (ГБР)
⭐️ Марк Болан: Космичкиот танчер (ГБР)

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Филм & ТВ

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Read more

Рекламниот спот за „Зоки Поки“ на РТС

Read more

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Бил Козби се соочува со нова тужба за силување

Read more
 

Сцена

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Читај повеќе
  • filter

16 октомври 2007, загина Тоше Проески

Читај повеќе

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Читај повеќе
  • play_arrow

Рекламниот спот за „Зоки Поки“ на РТС

Читај повеќе
  • filter

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Читај повеќе
  • play_arrow

„Easy On Me“: Слушнете ја новата песна на Адел

Читај повеќе

Бил Козби се соочува со нова тужба за силување

Читај повеќе

Тони Колет и Моника Белучи во комедија за мафијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за хоророт „The Black Phone“

Читај повеќе