Што ќе се случи ако ја снема Месечината?

Нашата Месечина е во движење. Секоја година се оддалечува околу 1,5 инчи подалеку од Земјата. И во тој процес, ротацијата на Земјата всушност се забавува. Што ако една ноќ Месечината едноставно исчезне? Дали би ни недостасувала?

Полната Месечина е во просек 14.000 пати посветла од следниот најсветлен објект на ноќното небо, Венера. Така, без неа, секоја ноќ би била темна како кога е млада Месечина. И гледањето ѕвезди би било спектакуларно.

Но, до следното утро, ќе почнете да сфаќате колку е важна Месечината за животот на Земјата. За почеток, помеѓу Сонцето, ротацијата на Земјата и Месечината, Месечината има најголемо влијание врз плимата и осеката на Земјата.

Без неа, плимата и осеката би се намалиле за околу 75%. Ова би го загрозило животот на многу видови ракови, школки и морски полжави кои живеат во плимните зони и ќе ја наруши исхраната на поголемите животни кои се потпираат на нив за храна, загрозувајќи ги целиот крајбрежни екосистеми во тој процес. Во рок од неколку децении, ќе почнеме да гледаме масовно намалување на популациите во морето и на копното.

Еден од најголемите настани на мрестење во светот се случува во Големиот корален гребен. Секој ноември, во деновите по светлината на полна месечина, коралните колонии низ гребенот - што се протегаат на површина поголема од државата Ново Мексико - ослободуваат милиони јајце-клетки и сперматозоиди во интервал од речиси неколку минути. Научниците се сигурни дека полната Месечина игра улога во тајмингот, но точно како останува мистерија.

На копно, животните како овие црвени ракови исто така користат лунарни знаци за да се репродуцираат. Откако поголемиот дел од својот живот го живееле во планините, милиони возрасни ракови мигрираат на брегот. И тогаш, само во текот на последната четвртина од Месечината, женките ги ослободуваат јајцата во морето.

Месечината можеби нема да има толкаво влијание врз човечката репродукција. Но, без неа, нешто друго за кое подеднакво се грижиме би се променило - времето. Плимите и плимните струи помагаат да се измешаат студените арктички води со потоплите води во тропските предели. Ова ги балансира температурите и ја стабилизира климата ширум светот. Без Месечината, временските прогнози би биле практично невозможни. Просечната разлика помеѓу најтоплите и најстудените места на Земјата би можела да порасне до крајности опасни по живот.

Но, ништо од ова не се споредува со најголемата промена што би ја имале во текот на следните милениуми. Во моментов, Земјата се навалува на својата оска за 23,5º најмногу поради гравитацијата на Месечината. Ако месечината исчезне, оската на Земјата би се клатела помеѓу 10 и 45º.

Некои експерти проценуваат дека Јупитер би можел да помогне да се спречи навалувањето на Земјата да не излезе целосно од контрола. Но, дури и само дополнително навалување од 10º може да предизвика хаос на климата и годишните времиња.

Во минатото, навалувањето на Земјата се променило за околу 1-2º, што научниците мислат дека можело да предизвика ледено доба во минатото. Тешко е да се знае што би направило навалувањето од 10º или 45º, но веројатно ништо добро за повеќето животи на Земјата.

Месечината не е само императив за живот на Земјата денес. Експертите веруваат дека можеби имала клучна улога во формирањето на животот пред повеќе од 3,5 милијарди години. Излегува дека Месечината не е само светилник на ноќното небо. Нејзиното постоење е клучно за деликатното балансирање што го прави возможен животот на Земјата.

Remote video URL
Тагови
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Наука

Дали во нашиот Сончев Систем можеби се крие џиновска деветта планета?

Read more

Гавраните знаат да бројат на глас

Read more

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Read more

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Read more
 

Гик

Дали во нашиот Сончев Систем можеби се крие џиновска деветта планета?

Читај повеќе

Корисниците на Android потпевнувајќи можат да најдат песна на апликацијата YouTube Music

Читај повеќе

Гавраните знаат да бројат на глас

Читај повеќе

Apple подготвува екрани кои сами ќе се поправаат?

Читај повеќе

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе