Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

М.С.
/ 14.06.2021 / 15:59

Јутјуберот Еван Зенг неодамна го прифати 30-дневниот предизвик при што секој ден правеше по 300 склекови. Тој заклучи дека сега се чувствува многу подобро и одлучи да провери дали ќе добие ист резултат ако секој ден прави 300 чучњеви.

„Со оглед на тоа дека одамна не сум ги тренирал нозете, ќе почнам со помало темпо. Ќе правам сетови од 20 повторувања и ќе ги распоредам во текот на денот“, рече тој на почетокот.

Потоа го започна предизвикот во кој 30 дена правеше по 300 чучњеви дневно. На крајот на предизвикот измерил дека мускулите на нозете му пораснале за 2.5 сантиментри.

„Овој предизвик е тежок, особено на почетокот. Моето тело се обидуваше да се прилагоди на огромниот број повторувања, нозете ужасно ме болеа. Ова е еден од најисцрпувачките предизвици што сум ги направил некогаш“, заклучи тој.

Remote video URL
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Фит

Што не треба да јадете по тренинг?

Read more

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Read more

Пешачка медитација - најголемиот фитнес тренд за 2021 година

Read more

Колку е корисна популарната диета со варени јајца?

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе